PARTNER PORTALU
  • BGK

Komunalizacja "Wolnych torów" dopięta

  • AZA    9 listopada 2010 - 11:58

Poznań nabył własność działek o łącznej powierzchni 5,6765 ha od PKP. Tereny mają być w przyszłości wizytówką miasta.
Latem Poznań podpisał umowę o współpracy z Polskimi Kolejami Państwowymi Spółką Akcyjną w sprawie uchylenia sporu i uregulowania tytułu prawnego do tzw. "Wolnych torów", terenu w centrum Poznania, między torami kolejowymi, dworcem PKS oraz ulicami Roboczą i Przemysłową. Porozumienie zakończyło wieloletni spór pomiędzy miastem a PKP w zakresie nieruchomości mających strategiczne znaczenie dla rozwoju miasta.

W związku z powyższym wojewoda wielkopolski wydał kilka dni temu decyzje administracyjne, zgodnie z którymi miasto ostatecznie nabyło własność działek o łącznej powierzchni 5,6765 ha.

Dla tego terenu i obszarów sąsiednich Poznań planuje teraz uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Poszczególne etapy zmian na "Wolnych torach" wynikać będą z przeprowadzonych analiz (dotyczących zasadności przystąpienia do sporządzenia planu) i stopnia zgodności przewidywanych rozwiązań z ustaleniami studium. Pozwoli to na ewolucyjną realizację inwestycji na tych terenach.

- Po opracowaniu wspólnej koncepcji urbanistycznej dla tego obszaru konieczne będzie zaprojektowanie i wykonanie infrastruktury drogowej i wodno-kanalizacyjnej obsługującej ten teren - czytamy w komunikacie Poznania.

W koncepcji wskazane mają zostać także przestrzenie publiczne, służące mieszkańcom i jednocześnie podnoszące jakość tej nowo kształtowanej części miasta.

- Miejsce to powinno być wizytówką Poznania. Wydane przez Wojewodę Wielkopolskiego decyzje, na podstawie których Miasto Poznań nabyło własność działek na terenie "Wolnych Torów", umożliwi pozyskanie gruntów pod budowę przyszłego układu komunikacyjnego poprzez zamianę gruntów z obecnymi użytkownikami wieczystymi, bez konieczności wydatkowania miejskich środków finansowych - informuje poznański magistrat.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Emir, 2010-11-09 15:33:50

    No w Poznaniu rzadzi PeLO , wiec zadluza Miasto, ale poznaniakom moze zbuduja na wzor np Krakowa jakies bunkry betonowe zwane dalej "Galeria Handlowa" - beda mialy gdzie spacerowac "Galerianki" a niemcy, francuzi i inni sprzedawac swoje wyroby. Jak handel w okolicy upadnie , setk...i straca prace i racje bytu to TYSIACE POZNANIAKOW dowie sie na czym to polega a Wojt Miasta Poznan nalozy na naiwnych nowe obciazenia podatkowe  rozwiń