PARTNER PORTALU
  • BGK

Kończy się remont ul. Moczyńskiego w Toruniu

  • AT    6 grudnia 2012 - 20:14
Kończy się remont ul. Moczyńskiego w Toruniu

Kończy się remont ulicy Moczyńskiego w Toruniu. 300-metrowa ulica osiedlowa na Chełmińskim Przedmieściu ma już nową nawierzchnię i chodniki. Do wykonania została ostatnia warstwa bitumiczna i roboty wykończeniowe.
Ulica Moczyńskiego biegnie przez osiedle domków jednorodzinnych od ul. Długiej do ul. Żwirki i Wigury. Znajduje się przy niej Gimnazjum nr 3 i niedawno otwarte przedszkole niepubliczne „Promyczek”. Remont ulicy przeprowadziła firma Pol-Dróg. Położyła nową nawierzchnię jezdni, ułożyła nowe chodniki z kostki po obu stronach, wykonała też wpusty deszczowe. Kosztowało to łącznie blisko 398 tys. zł.

Warto przypomnieć, że patron ulicy, Zygmunt Moczyński (1871-1940) związany z Toruniem od 1922 roku, był pedagogiem, organistą i nauczycielem muzyki, wicedyrektorem Konserwatorium Muzycznego Pomorskiego Towarzystwa Muzycznego, dyrygentem chórów "Dzwon" i "Cecylia" oraz organistą w kościele NMP w Toruniu. W drugiej połowie lat 30. był przewodniczącym Koła Muzycznego Konfraterni Artystów oraz współpracował z Pomorską Rozgłośnią Polskiego Radia. W okresie okupacji hitlerowskiej włączył się w działalność konspiracyjną.

W grudniu 1939 r. był jednym z założycieli organizacji patriotycznej „Bataliony Śmierci za Wolność”. Aresztowany i osadzony przez gestapo w Forcie VIII, na początku września 1940 r. został wysłany do więzienia na Pawiaku w Warszawie, gdzie go dalej przesłuchiwano i torturowano, nigdy jednak się nie złamał. 17 września 1940 został rozstrzelany w Palmirach. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.