PARTNER PORTALU
  • BGK

Koniec MdM. Początek Mieszkania plus bez znaczenia dla rynku

  • PAP/JL    12 lipca 2016 - 07:26
Koniec MdM. Początek Mieszkania plus bez znaczenia dla rynku
Program Mieszkanie plus, zdaniem ekspertów nie wpłynie znacząco na rynek. Fot. Pixabay.com

Program Mieszkanie plus może spowodować chwilowe zachwianie rynku mieszkaniowego, ale nie należy spodziewać się rewolucyjnych zmian.
Bank Gospodarstwa Krajowego 5 lipca wstrzymał przyjmowanie wniosków w programie Mieszkanie dla młodych na 2017 rok. Jak podał, zarezerwowano już 50 proc. kwoty limitu środków przeznaczonych na realizację programu w 2017 roku, zatem z mocy prawa instytucja zobowiązana jest do wstrzymania przyjmowania wniosków nabywców. Pozostałe środki na 2017 rok zostaną odblokowane 1 stycznia 2017 roku. Nadal bank przyjmuje wnioski na 2018 rok. W marcu br. BGK wstrzymał przyjmowanie wniosków na 2016 r.

Czytaj też: Program MdM generuje bardzo wysokie koszty dla samorządów

Zainteresowanie programem gwałtownie wzrosło, gdy we wrześniu 2015 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o MdM. Wprowadziła ona m.in. możliwość zakupu mieszkania na rynku wtórnym, zwiększyła dopłaty dla rodzin lub osób samotnie wychowujących dzieci, zniesiono także limit wiekowy rodziców w rodzinach wielodzietnych. Złagodzono warunki otrzymania kredytu. Kolejny czynnik, który wpłynął na większą popularność MdM, to styczniowa zapowiedź rządu PiS o zakończeniu programu zgodnie z zapisami ustawowymi, czyli 30 września 2018 r.

W miejsce MdM rządzący zaproponowali Narodowy program mieszkaniowy. Ma się on składać z trzech filarów – budowy tanich mieszkań na wynajem, wsparcia budownictwa społecznego oraz indywidualnych kont oszczędnościowych. Czynsz w tanich mieszkaniach miałby nie przekraczać 20 zł za mkw. (cena byłaby uzależniona od lokalizacji), a ponadto istniałaby możliwość wynajmu z dojściem do własności (wtedy do czynszu najemca musiałby dopłacać 20 proc.). Mieszkania miałyby być budowane na gruntach, które są wnoszone do Narodowego Funduszu Mieszkaniowego przez inwestorów prywatnych czy spółki Skarbu Państwa, a to – zdaniem rządzących – pozwalałoby na mniejsze koszty ich budowy.

Czytaj też: Mieszkanie Plus, tanie mieszkania: Jakie będą zasady programu? 

Zdaniem ekspertów program Mieszkanie plus nie wpłynie znacząco na rynek, bo lokale oferowane w jego ramach kierowane do osób o niskich dochodach, rodzin wielodzietnych, czyli takich, które i tak nie skorzystałyby z oferty deweloperskiej.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.