PARTNER PORTALU
  • BGK

Koniec modernizacji mostów i wiaduktów na A4

  • GK    11 grudnia 2012 - 13:39
Koniec modernizacji mostów i wiaduktów na A4

Po około 32 miesiącach spółka Stalexport Autostrada Małopolska ukończyła jeden z największych kontraktów budowlanych na autostradzie pomiędzy Katowicami a Krakowem, modernizując 22 obiekty mostowe kosztem blisko 115 mln zł.
W bieżącym roku koncesjonariusz zainwestował również w odwodnienie autostrady w Balicach, ekran akustyczny w Jaworznie oraz rozbudowę placu poboru opłat w Mysłowicach, która właśnie dobiega końca. Łączna wartość tych inwestycji to ponad 146 mln zł.

Po zakończeniu prac, na koncesyjnym odcinku autostrady A4 nie ma żadnych utrudnień.

- Mijający rok obfituje w inwestycje, które z powodzeniem udało nam się zakończyć. To dobra wiadomość dla wszystkich użytkowników A4 Katowice-Kraków, którzy wypatrywali zakończenia realizacji zadań niosących ryzyko niedogodności. W przyszłym roku zaplanowaliśmy inwestycje, które przede wszystkim przyczynią się do zwiększenia płynności ruchu na placach poboru opłat. 2013 r. powinien więc być dla kierowców podróżujących koncesyjnym odcinkiem A4 rokiem pozytywnych obserwacji - mówi Emil Wąsacz, prezes zarządu Stalexport Autostrada Małopolska.

Mosty i wiadukty znajdujące się w ciągu A4 Katowice-Kraków w większości powstały w latach 80-tych. W trosce o bezpieczeństwo użytkowników zarówno A4 Katowice-Kraków jak i wiaduktów nad autostradą, Stalexport Autostrada Małopolska wyremontowała do tej pory 53 takie obiekty, w tym aż 22 w latach 2010-2012.

Remontom poddano m.in. słupy, podpory i elementy systemów nośnych. Powstał również system odwodnienia wiaduktów i nowa nawierzchnia. Modernizacja obiektów mostowych to nie jedyna znacząca inwestycja prowadzona w bieżącym roku na A4 Katowice-Kraków.

W ubiegłym tygodniu koncesjonariusz zakończył budowę 800-metrowego odcinka ekranów akustycznych, zlokalizowanych w Jaworznie, ok. 500 m za Węzłem Jeleń w kierunku Katowic. Po zakończeniu tej inwestycji o wartości 2 mln zł, łączna długość dźwiękochłonnych barier na koncesyjnym odcinku A4 wynosi aż 11 kilometrów.

W 2012 r. została też zakończona ważna inwestycja służąca ochronie środowiska. Kosztem około 17 mln zł koncesjonariusz zmodernizował 2,5-kilometrowy system odwodnienia autostrady w Balicach. Dzięki temu wody opadowe gromadzące się w okolicach autostrady zostają oczyszczone i odprowadzone do zbiornika retencyjnego.

Budowa kolejnego, 16-kilometrowego odcinka odwodnienia autostrady pomiędzy węzłami Mysłowice i Byczyna, jest zaplanowana na przyszły rok. Jeszcze w tym roku ukończone zostaną prace przy poszerzaniu placu poboru opłat w Mysłowicach. W efekcie, w nowym roku na PPO w Mysłowicach do dyspozycji użytkowników A4 Katowice-Kraków zostaną oddane cztery dodatkowe pasy ruchu (po dwa w każdym kierunku).

Łącznie na placu poboru opłat w Mysłowicach funkcjonować będzie po dziewięć stanowisk dla każdego kierunku ruchu. Wartość tej inwestycji to ponad 12 mln zł. Program zwiększania przepustowości placów poboru opłat na A4 Katowice-Kraków będzie kontynuowany w przyszłym roku.

W styczniu rozpocznie się rozbudowa placu w Balicach, której koszt wyniesie około 8,5 mln zł. W ramach inwestycji powstaną cztery dodatkowe pasy ruchu ze stanowiskami do obsługi pojazdów. W 2013 r., na A4 Katowice-Kraków będą prowadzone prace przy wymianie urządzeń poboru opłat.

Kontrakt o wartości około 20 mln zł zaplanowany jest na najbliższe dwa lata. Poza wymianą kabin inkasentów zostaną wprowadzone nowe metody płatności. Wymiana urządzeń to ostatni etap szerokiego programu zwiększenia przepustowości placów poboru opłat, którego celem jest skrócenie czasu oczekiwania na przejazd przez „bramki".

Charakter prac zaplanowanych na przyszły rok nie będzie powodował konieczności poważnej reorganizacji ruchu, a roboty budowlane zostaną przeprowadzone w sposób jak najmniej odczuwalny dla użytkowników autostrady.

Rok 2012 należy zaliczyć do udanych także pod względem poziomu bezpieczeństwa na A4 Katowice-Kraków. Droga ta utrzymała status jednej z najbezpieczniejszych w Polsce - do dzisiaj nie odnotowano na niej ani jednej śmiertelnej ofiary wypadku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Kierowca , 2012-12-11 14:11:16

    I tak zdziercy z komunistycznego układziku. Odebrać autostrade Stalexportowi!