PARTNER PORTALU
  • BGK

Koniec prac budowlanych w muzeum papieża

  • PAP    29 września 2011 - 14:50
Koniec prac budowlanych w muzeum papieża

Dobiegają końca prace budowlane przy Muzeum Domu Rodzinnego Jana Pawła II w Wadowicach (Małopolskie). Kierownik robót Jacek Kasperczyk powiedział, że do końca listopada budowlańcy zakończą prace konstrukcyjne. Remont zakończy się wiosną 2012 roku.
- Finalizujemy już ostatni etap prac konstrukcyjnych. Równolegle prowadzimy prace związane z montażem stalowej konstrukcji dachowej. Gotowe są już ciągi komunikacyjne - klatki schodowe i szyby windowe. Wykonujemy teraz fasadę od strony kościoła i rynku. Trwa również montaż instalacji wodno-kanalizacyjnej i elektrycznej. Do końca listopada prace konstrukcyjne zostaną zakończone, łącznie z pokryciem dachu - powiedział Kasperczyk.

Po zakończeniu prac konstrukcyjnych do budynku wejdą robotnicy, którzy zajmą się "wykończeniówką". Kierownik budowy zakłada, że wiosną, czyli zgodnie z planem, budynek będzie przygotowany, by rozpocząć w nim instalacje nowej ekspozycji muzealnej. Otwarcie placówki ma się odbyć pod koniec 2012 roku.

Przebudowa Muzeum jest współfinansowana przez ministerstwo kultury, województwo małopolskie (zabierz głos/oceń marszałka) oraz z fundusze UE. Całość przebudowy łącznie z instalacją nowej ekspozycji kosztować ma około 25 milionów złotych.

Muzeum będzie się mieściło w kamienicy, w której mieszkali Wojtyłowie. W 1920 roku urodził się tam Karol Wojtyła. W 1984 roku w budynku istnieje muzeum papieża, które należy do archidiecezji krakowskiej. To najdłużej w świecie działająca placówka muzealna poświęcona polskiemu papieżowi.

Dotychczasowa ekspozycja powiększy się czterokrotnie - do ponad 1 tysiąca metrów kwadratowych, na czterech kondygnacjach. Znajdą się w niej elementy oryginalnego wyposażenia, osobiste rzeczy Jana Pawła II oraz rękopisy. Ekspozycja będzie opowieścią o człowieku - od jego urodzenia do śmierci. Mieszkaniu Wojtyłów przywrócony zostanie wygląd z lat 20-tych ubiegłego wieku, który oddaje klimat domu rodzinnego. Zrekonstruowana zostanie także elewacja kamienicy do postaci z przełomu XIX i XX wieku.

Na czas przebudowy dla zwiedzających i pielgrzymów została przygotowana wystawa zamienna w sali przy wadowickiej parafii Ofiarowania NMP. Jest to replika mieszkania Wojtyłów w skali 1:1, a także scenografia przedstawienia "Antygony" na historycznej scenie, na której występował Karol Wojtyła

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Doremifasolla, 2011-09-29 17:45:03

    dobrze, że o to zabiegano i się starano, bo czasami to smutek człowieka dopada, że jeszcze tego muzeum na które tak wszyscy czekają nie ma.