PARTNER PORTALU
  • BGK

Koniec remontu Centralnego pod koniec 2011 r.

  • PAP    27 września 2011 - 12:19
Koniec remontu Centralnego pod koniec 2011 r.

Pod koniec tego roku, lub na początku przyszłego zakończy się remont warszawskiego dworca Centralnego – zapowiadają kolejarze i przedstawiciele wykonawcy remontu, firmy PORR.
Odnowić trzeba jeszcze część podziemnych galerii i fragmenty dwóch peronów.

Czytaj też: Remont Centralnego do końca 2011 r.

Jak powiedział na wtorkowej konferencji Lech Moroz z PORR Polska, główne prace powinny się zakończyć jeszcze w tym roku. Według wcześniejszych zapowiedzi przedstawicieli PKP SA, prace wykończeniowe mają trwać jeszcze w 2012 r. – jednak będzie to w tych częściach dworca, które są zamknięte dla podróżnych.

Moroz wyjaśnił, że podczas remontu wykonawca borykał się z dwoma głównymi problemami: pierwszy to takie rozplanowanie i przeprowadzenie prac, by dworzec mógł nieprzerwanie funkcjonować, a piesi nadal mogli chodzić miejskimi przejściami podziemnymi. Drugim problemem była przeciekająca konstrukcja dworca.

Jak zaznaczył, według umów PORR z PKP SA uszczelnienia miały wymagać tylko niektóre części dworca. W trakcie prac okazało się jednak, że jest inaczej. „Dylatacje przeciekały jak rzeszoto” – powiedział Moroz.

Dodał, że woda utrudniała prowadzenie niektórych prac, ale podczas remontu elementy konstrukcyjne dworca zostały uszczelnione i problem przecieków powinien zniknąć.

Remont dworca Centralnego trwa od około roku – umowę podpisano w lipcu 2010 r. Inwestycja nie uwzględnia przebudowy budynku ani przejść, wykonawca miał dworzec wyczyścić i odnowić. „Założeniem remontu było przywrócenie dworcowi stanu sprzed 30 lat, kiedy został wybudowany” – powiedział Moroz.

Poza czyszczeniem i malowaniem, tzw. „lifting Centralnego” objął także instalację monitoringu wraz z budową centrali, budowę siedmiu nowych central wentylacyjnych, systemu ochrony przeciwpożarowej, oraz systemów informacji dla pasażerów.

Wprowadzono też udogodnienia dla osób niepełnosprawnych – zainstalowano windy w hali głównej na antresolę, na podłogach wyklejono ścieżki ułatwiające poruszanie się niewidomym, a dwie kasy wyposażono w urządzenia ułatwiające komunikację z osobami niedosłyszącymi.

Remont dworca Centralnego kosztuje ok. 51 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.