PARTNER PORTALU
  • BGK

Koniec remontu wawelskiego dziedzińca

  • PAP    19 maja 2013 - 09:30
Koniec remontu wawelskiego dziedzińca

Na Wawelu odsłonięte zostały w sobotę tablice upamiętniające przebudowę dziedzińca zewnętrznego Zamku Królewskiego.
„Ta inwestycja w znacznym stopniu zmieniła oblicze Wawelu i ułatwia nam obsługę ponad miliona turystów rocznie" - mówił dyrektor Zamku prof. Jan Ostrowski.

Przebudowa dziedzińca zewnętrznego kosztowała ponad 16 mln zł i została dofinansowana ze środków Unii Europejskiej. Projekt obejmował nie tylko remont samego dziedzińca i dróg dojazdowych, ale też modernizację i adaptację budynku nr 9 na Centrum Promocji i Informacji.

„Kończymy ponadtrzyletni program, który w znacznym stopniu, jeżeli nie optycznie, to technicznie zmienił oblicze Wawelu i ogromnie ułatwia nam obsługę ponad miliona turystów rocznie" - mówił w sobotę dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu prof. Jan Ostrowski. Dodał, że 16 mln zł to była największa jednorazowa inwestycja na Wawelu.

Wicedyrektor Zamku ds. administracyjnych Danuta Ziernicka podkreśliła, że prace prowadzono nie przerywając ani na chwilę przyjmowania zwiedzających, co jest zasługą zespołu, który czuwał nad tym projektem.

Przemysław Niedźwiecki z departamentu funduszy europejskich w Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego mówił, że projekt został zrealizowany bez większych problemów.

Odczytał list, w który minister kultury Bogdan Zdrojewski napisał, że to inwestycja, która pozwala na ochronę i zachowanie dla przyszłych pokoleń obiektu światowego dziedzictwa wpisanego na listę UNESCO, a jednocześnie wpływa na poprawę estetyki i funkcjonalności zamku.

Prof. Ostrowski mówił, że w trakcie prac nie brakowało trudnych momentów, trzeba było kilkanaście razy zmieniać technologię i przeprowadzać dodatkowe badania m.in. ze względu na relikty archeologiczne znajdujące się pod dziedzińcem. „W większości były to relikty XIX-wieczne, ale one też wymagały zabezpieczenia" - mówił dyrektor Zamku.

„Nowością jest to, że pod brukiem, który wygląda tak, jak wyglądał wcześniej jest podbudowa betonowa. Pozwala to na bezpieczny wjazd na Wawel najcięższym samochodom, przede wszystkim strażakom, którzy regularnie u nas ćwiczą" - powiedział prof. Ostrowski.

Najciekawszym odkryciem, jakiego dokonano podczas prac, było odnalezienie na zewnątrz fortyfikacji późnośredniowiecznych, czyli tzw. białego muru, wału z wczesnego średniowiecza i fragmentu murowanej bramy. Elementy te zostały zabezpieczone i zasypane.

Prace przy Centrum Promocji i Informacji zakończono w 2010 r. W budynku o powierzchni użytkowej 790 m kw. mieszczą się m.in: kasy biletowe, informacja turystyczna, biuro rezerwacji zwiedzania oraz usług przewodnickich, a także kawiarnia. Są też dwa tarasy widokowe od wschodu i zachodu.

Modernizacja dziedzińca zewnętrznego polegała na wymianie kamiennej nawierzchni z lat 60. XX w. na nową z płyt piaskowca i kostki porfirowej. Schody na placu zostały zastąpione pochylniami dla niepełnosprawnych turystów, pojawiły się nowe ławki, kosze na śmieci i nowoczesne oświetlenie.

Przy okazji wymiany bruku przeprowadzono remont sieci teletechnicznej i energetycznej, odwodnienia i sieci wodociągowej, która została uzupełniona o dodatkowe hydranty przeciwpożarowe oraz system nawodnienia zieleni.

Unijne dofinansowanie w ramach programu „Infrastruktura i środowisko" wynosiło 85 proc. wartości projektu, a pozostałe 15 proc. pochodziło z budżetu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Kolejną inwestycją, którą planuje dyrekcja Zamku Królewskiego, jest generalny remont wybudowanego już po wojnie budynku nr 8, w którym mieszczą się biura. Sobotnią uroczystość uświetnił koncert - „Harnasie" Karola Szymanowskiego w wykonaniu: chóru, orkiestry oraz kapeli góralskiej i zespołu Zakopower.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.