PARTNER PORTALU
  • BGK

Koniec rewitalizacji kopalni "Julia" jesienią 2013 r.

  • PAP    13 stycznia 2013 - 14:14
Koniec rewitalizacji kopalni "Julia" jesienią 2013 r.

Zakończenie prac rewitalizacyjnych w obiektach b. Kopalni Węgla Kamiennego "Julia" w Wałbrzychu, gdzie powstanie Park Wielokulturowy "Stara Kopalnia" planowane jest na jesień 2013 r. Koszt renowacji to 52 mln zł, z czego środki unijne to 35 mln zł.
Umowa na dofinansowanie rewitalizacji kopalni "Julia" pomiędzy gminą Wałbrzych a Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego została podpisana w kwietniu 2010 r. Natomiast prace budowlane rozpoczęły się w maju 2011 r. Projekt opiewa na kwotę 52 mln zł. Z tego ponad 35 mln zł to środki z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, przekazane przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, zaś pozostał kwota to wkład Gminy Wałbrzych.

Projekt otrzyma jeszcze dofinansowanie m.in. na wyposażenie obiektów. Będą to jednak mniejsze środki.

Kopalnia "Julia" powstała z połączenia 15 małych kopalń prowadzących od XVI wieku eksploatację węgla na terenie dzisiejszej gminy Biały Kamień. Początkowo eksploatacja prowadzona była sposobem odkrywkowym. Ze względów ekonomicznych kopalnia zakończyła wydobycie na początku lat 90-tych XX wieku.

Po rewitalizacji w Parku Wielokulturowym "Stara Kopalnia" swoje siedziby będą miały instytucje kultury, organizacje pozarządowe oraz restauracje i pensjonaty. Na terenie byłej kopalni znajdować się będą też liczne place, przestrzeń publiczna z eksponatami muzealnymi i elementami małej architektury. W ramach koncepcji zagospodarowania terenu planuje się również udostępnienie zwiedzającym podziemnej trasy muzealnej, w której eksponowane będą wielkogabarytowe urządzenia: pompy, wentylatory, systemy instalacyjne, transport podziemny.

Wszystkie obiekty wpisane do rejestru zabytków zostaną zachowane i poddane konserwacji, a budynkom kopalnianym zostanie przywrócony pierwotny kształt.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.