PARTNER PORTALU
  • BGK

Koniecpol czeka na drugi etap budowy wodociągu

  • aw/PAP    3 sierpnia 2017 - 14:49
Koniecpol czeka na drugi etap budowy wodociągu
W 2015 r. susza spowodowała wyschnięcie studni i pozbawiła dostępu do wody mieszkańców 13 sołectw (fot.mat.pras.)

Przedstawiciele wojewody przypominają, że budowa wodociągu należy do zadań własnych gminy, a na realizację inwestycji Koniecpol otrzymał zarówno pomoc finansową, jak i wsparcie merytoryczne wojewody i urzędu wojewódzkiego. - Oczekujemy, iż gmina Koniecpol, mając promesę na budowę wodociągu, wywiąże się z tego zadania w terminie, czyli do końca roku - informuje urząd wojewódzki.
• W przyszłym tygodniu samorząd Koniecpola rozstrzygnie przetarg, mający wyłonić wykonawcę drugiego etapu budowy wodociągu w tej gminie.

• Na realizację inwestycji, która powinna być zakończona do końca roku, zabezpieczono ponad 4,3 mln zł z budżetu państwa.

• Od lata 2015 r., wskutek wyschnięcia studni, mieszkańcy gminy musieli korzystać z wody dostarczanej beczkowozami.

Pomoc w sfinansowaniu budowy wodociągu obiecała m.in. premier Beata Szydło, która odwiedziła gminę w styczniu ub. roku. Do grudnia udało się zrealizować pierwszą część inwestycji, dzięki której powstało ok. 18 km wodociągu, doprowadzającego wodę do ok. 260 posesji w pięciu miejscowościach. Teraz realizowany ma być kolejny etap, który obejmie ok. 170 gospodarstw w dalszych pięciu miejscowościach. Ma powstać 19 km sieci wodociągowej.

- Rozstrzygnięcie przetargu zaplanowaliśmy na przyszły tydzień. Liczymy, że znajdzie się firma, która podejmie się realizacji inwestycji, mimo krótkiego terminu - całość prac powinna być zrealizowana do końca tego roku - powiedział 3 sierpnia zastępca burmistrza Koniecpola Andrzej Perliński.

Rozpoczęcie procedur przetargowych było możliwe po otrzymaniu promesy, dającej gwarancję finansowania inwestycji - samorządowcy dostali ją w lipcu. Wcześniej prowadzone były rozmowy dotyczące możliwości zwiększenia zakresu inwestycji także o ujęcie wody dla dziesięciu miejscowości gminy Koniecpol, ostatecznie jednak udało się pozyskać publiczne środki na razie jedynie na budowę sieci wodociągowej.

- 7 lipca br. do Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego wpłynęła kolejna promesa na kwotę 4 mln 325,5 tys. zł z przeznaczeniem na budowę wodociągów w gminie Koniecpol (...). Tego samego dnia dokument ten trafił również do urzędu gminy w Koniecpolu - otrzymał on jednocześnie rękojmię, iż środki te zostały zabezpieczone w budżecie państwa - zapewniła rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska.

Przypomniała, że w zeszłym roku Koniecpol otrzymał ponad 5 mln zł promesy na budowę wodociągu, dzięki czemu w 223 domach, które zostały podłączone do nowej sieci, woda popłynęła w kranach na początku grudnia. "Po przetargu okazało się, iż koszty realizacji zadania są nawet znacznie mniejsze niż otrzymana promesa, bowiem oszacowano je na 1 mln 250 tys. zł" - wynika z informacji Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach.

Przedstawiciele wojewody przypominają, że budowa wodociągu należy do zadań własnych gminy, a na realizację inwestycji Koniecpol otrzymał zarówno pomoc finansową, jak i wsparcie merytoryczne wojewody i urzędu wojewódzkiego. "Oczekujemy, iż gmina Koniecpol, mając promesę na budowę wodociągu, wywiąże się z tego zadania w terminie, czyli do końca roku" - podała rzeczniczka.

Realizacja inwestycji w terminie zależy przede wszystkim od tego, czy uda się wyłonić w przetargu wykonawcę prac oraz czy nie pojawią się dodatkowe problemy, związane np. ze statusem prawnym i własnościowym działek, przez który będzie przebiegał wodociąg. Jeżeli uda się zrealizować kolejny etap prac, bez bieżącej wody pozostaną jeszcze cztery miejscowości w gminie Koniecpol - na razie nie wiadomo, kiedy i z jakich środków będzie można doprowadzić tam wodociąg.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.