PARTNER PORTALU
  • BGK

Konkurs, ekspozycja stała: Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL

  • bad    17 października 2017 - 22:06
Konkurs, ekspozycja stała: Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL
Sąd konkursowy docenił realizację inwestorską oraz oczekiwany charakter ekspozycji. fot. ms.gov.pl

Podczas konferencji prasowej z udziałem sekretarza stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Patryka Jakiego zostały dziś (17 października) ogłoszone wyniki konkursu na opracowanie koncepcji wystawy stałej Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
- Dzisiejsze rozstrzygnięcie konkursu pozwoli ruszyć z pracami. Dlatego jest to dla nas wyjątkowe wydarzenie. Jestem przekonany, że dzisiejsze rozstrzygnięcie konkursu, ta praca, spowoduje, że to Muzeum będzie jednym z najważniejszych punktów na turystycznej mapie Polski. Dziękuje wszystkim, którzy doprowadzili do tego momentu – zaznaczył sekretarz stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Patryk Jaki.

Pierwszą nagrodę w wysokości 80 000 zł brutto oraz zaproszenie do negocjacji w trybie zamówienia z wolnej ręki na opracowanie dokumentacji projektowej na wystawę stałą Muzeum, otrzymał zespół M.O.C. Architekci. Sąd konkursowy docenił realizację inwestorską oraz oczekiwany charakter ekspozycji.

Przewodniczący Sądu Konkursowego Andrzej Bulanda podkreślił, że zwycięską pracę cechuje duża dojrzałość plastyczna, która stwarza jednorodne założenie o dużej sile wyrazu. Zaproponowane rozwiązanie programowo przestrzenne jest adekwatne do zróżnicowanego charakteru poszczególnych ekspozycji. Praca pozwala na zwiedzanie w oparciu o różne ścieżki zwiedzania i swobodną drogę powrotu.

- Wydarzenia, które będą prezentowane na wystawie niosą w sobie ogromny bagaż emocji. Ludzie do tej pory pamiętają ten okres, dlatego ważne jest to, aby przypomnieć sobie ten czas, zobaczyć jak było kiedyś. Dla młodszych jest to propozycja aby wiele się nauczyć. Tutaj są przestrzenie pokazujące cierpienie czy martyrologię. Będą emocje i surowość, ale bez natłoku multimediów, tak aby zachować tutaj przestrzeń kontemplacji - mówiła po ogłoszeniu wyników Anna Skołożyńska-Ciecier z zespołu MOC Architekci. 

Konkurs na opracowanie koncepcji wystawy stałej został ogłoszony 14 czerwca 2017 roku w Areszcie Śledczym w Warszawie-Mokotowie. Założeniem konkursu było uzyskanie spójnej koncepcji Muzeum, która będzie podstawą do opracowania pełnej dokumentacji projektowej umożliwiającej realizację ekspozycji.

Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL - jak przypomniał jego dyrektor Jacek Pawłowicz - działa od sześciu miesięcy i obecnie prowadzi działalność edukacyjną, a także zbiera pierwsze eksponaty. W przyszłości muzeum będzie też realizować projekty wydawnicze, obejmujące historię Polski od II wojny światowej do 1989 r. Ekspozycje będą prezentowały nie tylko dzieje powojennego podziemia antykomunistycznego, ale również historię późniejszych organizacji niepodległościowych z czasów PRL, w tym procesy polityczne i protesty robotnicze m.in. z czerwca 1976 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.