PARTNER PORTALU
  • BGK

Konkurs na budowę kościoła w Gdańsku rozstrzygnięty

  • UM Gdańsk    6 września 2011 - 10:59
Konkurs na budowę kościoła w Gdańsku rozstrzygnięty

Gdańska pracownia Baum, Kwieciński jest autorem zwycięskiej koncepcji kościoła pw. Bł. Jana Pawła II w konkursie zorganizowanym przez Archidiecezję Gdańską. Świątynia stanie w rejonie ulic: Ofiar Grudnia’70, Jana Michonia i Wielkopolskiej w Gdańsku.
„Praca w sposób harmonijny łączy przyjazny klimat przestrzeni wewnętrznej i zewnętrznej projektowanego kościoła z rangą i wyjątkowością zamierzenia jakim jest sanktuarium - wotum Błogosławionego Jana Pawła II. Spójna formalnie, bardzo dobrze wpisana w teren inwestycji koncepcja architektoniczna oparta na sześcianie tworzy wraz z amfiteatralnym placem formę jednoznaczną i czytelną. Zdecydowana forma ściany - galerii będącej osią założenia, dzieli i spina jednocześnie teren części otwartej - publicznej i zamkniętej - plebanii i ośrodka duszpasterskiego. Prostota i jednoznaczność formy sześcianu, a także transparentność bryły kościoła oddają prostotę i zwięzłość prawd formułowanych przez Jana Pawła II w jego encyklikach i homiliach” - czytamy w uzasadnieniu sądu konkursowego.

Konkurs ogłoszony został przez Archidiecezję Gdańską (zabierz głos/oceń prezydenta). Wydział Urbanistyki Architektury i Ochrony Zabytków (WUAiOZ) udzielił Archidiecezji pomocy przy organizacji konkursu.

- Miasto pomogło w organizacji konkursu, ponieważ jego rolą jest kreowanie ładu przestrzennego, chcieliśmy mieć wpływ na wybór projektu kościoła. A kościół zaprojektowany przez pracownię Baum, Kwieciński jest kościołem na miarę XXI wieku. Koncepcja ta wymaga jeszcze dopracowania w zakresie detalu oraz uwzględnienia szczególnych wymagań liturgii kościoła - mówi Andrzej Duch, dyrektor WUAiOZ.

Zwycięska koncepcja kościoła pw. Błogosławionego Jana Pawła II, plebani i ośrodka duszpasterskiego - "Oratorium - Bł. Jana Pawła II” - wyłoniona spośród czterech złożonych prac - będzie podstawą do opracowania projektu, który zostanie zrealizowany.

W konkursie udział wzięły także gdańska Grupa Projektowo-Inwestycyjna BASS i  sopocka "Pro Arte", które zdobyły równorzędne trzecie miejsce oraz Biuro Architektonicze MAT. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • nitro, 2011-09-14 21:36:12

    Ja się pytam gdzie go postawić? No niech mi ktoś powie? colaska.pl/#!prettyPhoto/0/