Konkurs na budowę kościoła w Gdańsku rozstrzygnięty

  • UM Gdańsk
  • 06-09-2011
  • drukuj
Gdańska pracownia Baum, Kwieciński jest autorem zwycięskiej koncepcji kościoła pw. Bł. Jana Pawła II w konkursie zorganizowanym przez Archidiecezję Gdańską. Świątynia stanie w rejonie ulic: Ofiar Grudnia’70, Jana Michonia i Wielkopolskiej w Gdańsku.
Konkurs na budowę kościoła w Gdańsku rozstrzygnięty
„Praca w sposób harmonijny łączy przyjazny klimat przestrzeni wewnętrznej i zewnętrznej projektowanego kościoła z rangą i wyjątkowością zamierzenia jakim jest sanktuarium - wotum Błogosławionego Jana Pawła II. Spójna formalnie, bardzo dobrze wpisana w teren inwestycji koncepcja architektoniczna oparta na sześcianie tworzy wraz z amfiteatralnym placem formę jednoznaczną i czytelną. Zdecydowana forma ściany - galerii będącej osią założenia, dzieli i spina jednocześnie teren części otwartej - publicznej i zamkniętej - plebanii i ośrodka duszpasterskiego. Prostota i jednoznaczność formy sześcianu, a także transparentność bryły kościoła oddają prostotę i zwięzłość prawd formułowanych przez Jana Pawła II w jego encyklikach i homiliach” - czytamy w uzasadnieniu sądu konkursowego.

Konkurs ogłoszony został przez Archidiecezję Gdańską (zabierz głos/oceń prezydenta). Wydział Urbanistyki Architektury i Ochrony Zabytków (WUAiOZ) udzielił Archidiecezji pomocy przy organizacji konkursu.

- Miasto pomogło w organizacji konkursu, ponieważ jego rolą jest kreowanie ładu przestrzennego, chcieliśmy mieć wpływ na wybór projektu kościoła. A kościół zaprojektowany przez pracownię Baum, Kwieciński jest kościołem na miarę XXI wieku. Koncepcja ta wymaga jeszcze dopracowania w zakresie detalu oraz uwzględnienia szczególnych wymagań liturgii kościoła - mówi Andrzej Duch, dyrektor WUAiOZ.

Zwycięska koncepcja kościoła pw. Błogosławionego Jana Pawła II, plebani i ośrodka duszpasterskiego - "Oratorium - Bł. Jana Pawła II” - wyłoniona spośród czterech złożonych prac - będzie podstawą do opracowania projektu, który zostanie zrealizowany.

W konkursie udział wzięły także gdańska Grupa Projektowo-Inwestycyjna BASS i  sopocka "Pro Arte", które zdobyły równorzędne trzecie miejsce oraz Biuro Architektonicze MAT. Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Ja się pytam gdzie go postawić? No niech mi ktoś powie? colaska.pl/#!prettyPhoto/0/

nitro, 2011-09-14 21:36:12 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE