PARTNER PORTALU
  • BGK

Konkurs na nowe oblicze Drezdenka

  • PAP/em    5 listopada 2015 - 11:32

Burmistrz tego lubuskiego miasta Maciej Pietruszak ogłosił konkurs na opracowanie koncepcji placu Wileńskiego.
- Na jego zwycięzcę czeka 7 tys. zł – poinformował PAP Krzysztof Bąk z Urzędu Miejskiego w Drezdenku.

Plac Wileński znajduje się w centrum Drezdenka, w sąsiedztwie ratusza. Otaczają go zabytkowe domy i kamieniczki. Dawniej był nazywany Nowym Rynkiem. Mimo upływu lat, czasy PRL-u widać w tym miejscu jak na dłoni.

Toporny, betonowy pomnik ufundowany z okazji 650-lecia miasta będący centralnym obiektem na placu czy nawierzchnia ze zniszczonych betonowych płyt sprawiają, że to miejsce mimo znakomitej lokalizacji jest mało reprezentacyjne.

Nowa wizytówka miasta

„Ogłoszony konkurs ma to zmienić. Szukamy najlepszej koncepcji, by ten plac stał się nie tylko wizytówką naszego miasta, ale przy okazji był przyjaznym miejscem dla mieszkańców. Władze miasta chcą w ten sposób uczcić zbliżający się jubileusz 700-lecia praw miejskich Drezdenka” - powiedział PAP Bąk.

Przedmiotem konkursu jest opracowanie i wyłonienie najlepszej koncepcji przebudowy placu Wileńskiego pod względem urbanistycznym, architektonicznym, funkcjonalnym i eksploatacyjnym.

Obecnie użytkowanie placu zdominowane jest przez funkcję komunikacyjną. Na co dzień, większość powierzchni placu pełni rolę parkingu, pozostałą część zagospodarowano na skwer. Okazjonalnie plac służy do organizacji koncertów, pokazów, wydarzeń artystycznych i uroczystości. W okresie Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku ustawiana jest na nim duża choinka i wieszane oświetlenie świąteczne.

Realizacja w przyszłym roku

Oprócz nagród pieniężnych regulamin konkursu przewiduje sporządzenie projektu przebudowy placu Wileńskiego zgodnie ze zwycięską koncepcją. Prace konkursowe można składać do 11 stycznia przyszłego roku, a ogłoszenie wyników konkursu planowe jest cztery dni później.

"Liczymy, że na podstawie zwycięskiej koncepcji projekt budowlany uda się wykonać przed końcem kwietnia 2016 r.” - dodał Bąk.

Pełny regulamin konkursu można znaleźć na stronie internetowej Urzędu Miejskiego w Drezdenku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.