PARTNER PORTALU
  • BGK

Konkurs na projekt pomnika AK w Olsztynie rozstrzygnięty

  • PAP    26 kwietnia 2013 - 21:00

Nie monumentalna forma rzeźbiarska, ale minimalistyczny obelisk wkomponowany w zieloną oazę - tak będzie wyglądał pomnik ku czci żołnierzy Armii Krajowej w Olsztynie. W piątek rozstrzygnięto konkurs na koncepcję architektoniczną pomnika.
Sąd konkursowy, któremu przewodził prezes Stowarzyszenia Architektów Polskich Mariusz Ścisło podał, że na konkurs wpłynęło osiem prac. Zwyciężył projekt przygotowany przez Biuro Projektowe Budownictwa Komunalnego BPBK z Gdańska, które otrzymuje nagrodę główną w wysokości 5 tys. zł, i przygotuje projekt wykonawczy.

Jury przyznało także dwa równorzędne wyróżnienia po 2, 5 tys. zł. Otrzymały je Domino Grupa Architektoniczna - Wojciech Dunaj ze Szczecina oraz Rafał Sokołowski-Enone Architektura i Design z Pabianic.

Zasiadający w sądzie konkursowym, wiceprzewodniczący olsztyńskiego okręgu Światowego Związku Żołnierzy AK porucznik w stanie spoczynku Jerzy Bernhardt powiedział, że jury wybierając zwycięzcę konkursu zdecydowało, iż w Olsztynie nie powstanie "pompatyczna forma rzeźbiarska". "Zbudowany zostanie minimalistyczny w formie pomnik, w otoczeniu przyjaznej przestrzeni czyli zieleni i wody. Ta przestrzeń ma przyciągać mieszkańców i turystów i skłaniać do refleksji" - zaznaczył.

Pomnik będzie zlokalizowany w centrum miasta przy głównej arterii - alei Józefa Piłsudskiego, niedaleko gmachów sądów rejonowego i okręgowego oraz urzędu miasta.

Pomnik ma mieć minimalistyczną formę obelisku wraz z tablicami. Według zamysłu architektów będzie wkomponowany w przestrzeń, w której mieszkańcy będą mogli wypoczywać. Na niewielkim placu mają znajdować się ławki a centralną część ma stanowić lustro wody z poprowadzoną w poprzek kładką dla spacerujących. Plac ma być otoczony zielenią.

Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz podkreślił, że autorzy zwycięskiej pracy wykonają do końca tego roku projekt wykonawczy. Samorząd zaś zdecyduje o formie finansowania budowy pomnika. Może on być zbudowany ze składek mieszkańców, ale niewykluczone, że można go będzie sfinansować z dotacji unijnych na rewitalizację obszarów miejskich.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.