Konkurs na przestrzeń publiczną Rynku

W najbliższym czasie samorząd Katowic zamierza ogłosić konkurs architektoniczny na zagospodarowanie przestrzeni publicznej katowickiego Rynku. Niezależnie będą prowadzone prace przy przebudowie infrastruktury tramwajowej oraz układu drogowego wokół Rynku.
Konkurs na przestrzeń publiczną Rynku
O aktualnych planach miasta związanych z tą przygotowywaną od wielu lat inwestycją poinformował we wtorek prezydent Katowic Piotr Uszok (zabierz głos/oceń prezydenta).

Procedury związane z przebudową Rynku już trwają. Pierwszy przetarg na przebudowę infrastruktury jest w toku, drugi w przygotowaniu. Gdy przewidziane w obu etapach działania zostaną zrealizowane, Rynek zyska nowy kształt.

Jednak odrębną sprawą będzie sposób zagospodarowania powstałej w ten sposób przestrzeni, aby była nowoczesna i przyjazna dla mieszkańców. Właśnie temu służyć ma konkurs, jaki wkrótce zamierza ogłosić samorząd.

Według Uszoka, konkurs architektoniczny na zagospodarowanie przestrzeni Rynku być może zostanie ogłoszony jeszcze w tym roku. Jego rozstrzygnięcie powinno nastąpić do połowy 2012 r., kolejny rok zajęłoby wówczas projektowanie. - Myślę, że całość jest możliwa do zrealizowania dosyć ciasno jeszcze w tej kadencji - ocenił.

Czytaj też: Wybierz najlepszą przestrzeń publiczną

Konkurs ma dotyczyć przestrzeni przed przebudowywanym obecnie tzw. Domem Prasy oraz przy pobliskim domu handlowym Skarbek - aż do przedłużenia ul. Moniuszki. - Chcielibyśmy, aby kilka biur projektów złożyło oferty w postępowaniu konkursowym i aby w efekcie zrobić tam coś lepszego, niż zostało wcześniej przedstawione - wyjaśnił prezydent.

Chodzi o wcześniejsze propozycje biura, które przygotowywało całość projektu przebudowy Rynku i jego okolic. Jego koncepcje dotyczące przestrzeni publicznej Rynku zostały przez miasto niedawno odrzucone. Efekty zapowiadanego konkursu architektonicznego mają wypełnić powstałą w ten sposób lukę w projekcie.

Prezydent podkreślił, że aby przebudować obecną przestrzeń Rynku najpierw trzeba zmienić przebieg linii tramwajowych, dziś przecinających jego środek, a także przebudować okoliczny układ drogowy.

Przetargi dotyczące obu tych zadań i ich realizacja będą więc prowadzone niezależnie od konkursu architektonicznego. Jeśli uda się szybko rozstrzygnąć przetarg na prace przy tramwajach - roboty mogłyby ruszyć jeszcze w tym roku.

Jednocześnie samorząd do marca 2012 r. planuje drugi, znacznie większy przetarg, na wykonanie pozostałej części przebudowy. W specyfikacji przetargowej miasto chce zastrzec wprowadzenie nowego projektu dla przestrzeni publicznej, który powstanie w efekcie planowanego konkursu architektonicznego. Wykonawca najpierw miałby więc zbudować drogi, a po przygotowaniu nowego projektu - także przestrzeń publiczną.

W ostatnich dniach samorządowcy poinformowali o cenach zaproponowanych przez oferentów w trwającym przetargu na przebudowę infrastruktury tramwajowej na Rynku i w jego okolicach - najniższa z dwunastu ofert opiewa na ponad 28 mln zł, wobec ok. 46 mln zł, na które pierwotnie wyceniło prace miasto.

W ramach tego etapu prac przewidywane jest m.in. przesunięcie torowisk w stronę domu handlowego Zenit i Teatru Śląskiego, dzięki czemu zwiększy się płyta Rynku. Zlikwidowany zostanie tor w ulicy Pocztowej, a dobudowany drugi w ulicy św. Jana. Zmienione będą lokalizacje przystanków, powstanie też nowy most tramwajowy na rzece Rawie.

Uszok zaznaczył, że na szybkim rozstrzygnięciu tego przetargu i przeprowadzeniu prac związanych z tramwajami miastu zależy szczególnie. W pobliżu trwają już bowiem - również prowadzone przez miasto - zaawansowane prace związane ze stworzeniem dojazdów do powstającego nowego dworca kolejowego i pobliskiej galerii handlowej (tzw. węzeł wschodni dworca kolejowego). Chodzi o to, by obie te inwestycje zakończyć w podobnym czasie.

Trwające i planowane inwestycje Katowic w tzw. strefie Rondo-Rynek finansowane będą m.in. ze środków unijnych, a także ze 100 mln zł kredytu w Banku Rozwoju Rady Europy.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Przebudowany świat! I wszędzie pełno stali i warzywa. Rozkwita spokój i ład, tylko niejedna dziewczyna już siwa. Ktoś czasem tango na gitarze gra, stare tango importo-eksporto. jednemu śmiech - drugiemu łza, Omnia mea mecum porto Andrzej Jarecki, Teatr STS - Tango Nil Desperandum, znane ...też jako Tango import-eksport rozwiń

Pan Baryłko, 2011-11-23 10:12:38 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE