Konstancin inwestuje w przedszkole

W ubiegłym tygodniu zaczęła się przebudowa gminnego przedszkola i żłobka, które znajdują się w Konstancinie-Jeziornie przy ul. Jaworskiego.
Konstancin inwestuje w przedszkole

Budowa nowego żłobka dla 75 dzieci oraz remont istniejącego przedszkola mają kosztować łącznie ponad 8,8 mln złotych. Na realizacje tej inwestycji samorząd otrzymał ponad 1,7 mln złotych dotacji z rządowego programu „Maluch 2013".

W gminie od kilku lat w czterech publicznych przedszkolach brakuje miejsc dla ok. 100 dzieci. Dostrzegając ten problem, władze naszej gminy jeszcze w ubiegłej kadencji zapowiedziały sukcesywne zwiększanie liczby miejsc dla maluchów poprzez rozbudowę istniejących przedszkoli i budowę nowych.

Mimo że od szumnych zapowiedzi minęło kilka lat, dotychczas nie powstał żaden nowy budynek. Urzędnicy od dłuższego czasu nie mogą przebrnąć przez fazę projektowania nowego przedszkola w Oborach. Dokumentacja wreszcie ma być gotowa w tym roku, ale budowa raczej zacznie się na dobre dopiero w 2014 roku, jeśli pozwolą na to fundusze.

Prędko nie powstanie również przedszkole w Klarysewie przy ul. Tulipanów, o którym samorządowcy mówili w dalekosiężnych planach. Urzędnicy nie mogą zaprojektować tam nowej placówki, póki nie zostanie opracowany miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, a to może potrwać jeszcze nawet kilka lat.

Jednak jedna z zapowiadanych i długo oczekiwanych „przedszkolnych" inwestycji właśnie rusza. Powody do zadowolenia powinna mieć cześć rodziców najmłodszych dzieci. Przy ul. Jaworskiego rozpoczyna się budowa nowego żłobka, które pierwotnie miało powstać w Oborach, ale obecne władze naszego miasta zmieniły koncepcję swoich poprzedników.

Żłobek ma być gotowy do 30 czerwca przyszłego roku i będzie kosztował prawie 5,6 mln złotych z czego ponad 1,7 mln złotych pokryje rządowa dotacja z programu „Maluch 2013". Jednopiętrowy obiekt ma być nowoczesny, funkcjonalny i estetyczny.

Znajdą się w nim m.in. sale zabaw, sypialnie, dwie jadalnie, kompleks kuchenny, wózkowania i winda. W nowym żłobku, który będzie dostosowany do potrzeb niepełnosprawnych, ma być 75 miejsc dla dzieci.

Kiedy nowy budynek będzie gotowy, rozpocznie się przebudowa istniejącego przedszkola. Dzięki temu będzie w nim o wiele więcej miejsc dla starszych dzieci. Generalny remont przedszkola ma się skończyć do 30 czerwca 2015 roku. Całkowity koszt inwestycji, którą przeprowadzi firma „Dorbud" SA z Kielc, przekracza 8,8 mln złotych.

Budowa żłobka i przebudowa przedszkola pewnie nie rozwiąże wszystkich problemów, ale z pewnością poprawi warunki nauki maluchów oraz zwiększy liczbę miejsc w gminnych przedszkolach. Na generalny remont czeka również przedszkole przy ul. Wareckiej, ale jeszcze nie wiadomo, kiedy się zacznie.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE