PARTNER PORTALU
  • BGK

Konstancin inwestuje w przedszkole

  • www.Konstancin24.eu    27 maja 2013 - 11:54
Konstancin inwestuje w przedszkole

W ubiegłym tygodniu zaczęła się przebudowa gminnego przedszkola i żłobka, które znajdują się w Konstancinie-Jeziornie przy ul. Jaworskiego.
Budowa nowego żłobka dla 75 dzieci oraz remont istniejącego przedszkola mają kosztować łącznie ponad 8,8 mln złotych. Na realizacje tej inwestycji samorząd otrzymał ponad 1,7 mln złotych dotacji z rządowego programu „Maluch 2013".

W gminie od kilku lat w czterech publicznych przedszkolach brakuje miejsc dla ok. 100 dzieci. Dostrzegając ten problem, władze naszej gminy jeszcze w ubiegłej kadencji zapowiedziały sukcesywne zwiększanie liczby miejsc dla maluchów poprzez rozbudowę istniejących przedszkoli i budowę nowych.

Mimo że od szumnych zapowiedzi minęło kilka lat, dotychczas nie powstał żaden nowy budynek. Urzędnicy od dłuższego czasu nie mogą przebrnąć przez fazę projektowania nowego przedszkola w Oborach. Dokumentacja wreszcie ma być gotowa w tym roku, ale budowa raczej zacznie się na dobre dopiero w 2014 roku, jeśli pozwolą na to fundusze.

Prędko nie powstanie również przedszkole w Klarysewie przy ul. Tulipanów, o którym samorządowcy mówili w dalekosiężnych planach. Urzędnicy nie mogą zaprojektować tam nowej placówki, póki nie zostanie opracowany miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, a to może potrwać jeszcze nawet kilka lat.

Jednak jedna z zapowiadanych i długo oczekiwanych „przedszkolnych" inwestycji właśnie rusza. Powody do zadowolenia powinna mieć cześć rodziców najmłodszych dzieci. Przy ul. Jaworskiego rozpoczyna się budowa nowego żłobka, które pierwotnie miało powstać w Oborach, ale obecne władze naszego miasta zmieniły koncepcję swoich poprzedników.

Żłobek ma być gotowy do 30 czerwca przyszłego roku i będzie kosztował prawie 5,6 mln złotych z czego ponad 1,7 mln złotych pokryje rządowa dotacja z programu „Maluch 2013". Jednopiętrowy obiekt ma być nowoczesny, funkcjonalny i estetyczny.

Znajdą się w nim m.in. sale zabaw, sypialnie, dwie jadalnie, kompleks kuchenny, wózkowania i winda. W nowym żłobku, który będzie dostosowany do potrzeb niepełnosprawnych, ma być 75 miejsc dla dzieci.

Kiedy nowy budynek będzie gotowy, rozpocznie się przebudowa istniejącego przedszkola. Dzięki temu będzie w nim o wiele więcej miejsc dla starszych dzieci. Generalny remont przedszkola ma się skończyć do 30 czerwca 2015 roku. Całkowity koszt inwestycji, którą przeprowadzi firma „Dorbud" SA z Kielc, przekracza 8,8 mln złotych.

Budowa żłobka i przebudowa przedszkola pewnie nie rozwiąże wszystkich problemów, ale z pewnością poprawi warunki nauki maluchów oraz zwiększy liczbę miejsc w gminnych przedszkolach. Na generalny remont czeka również przedszkole przy ul. Wareckiej, ale jeszcze nie wiadomo, kiedy się zacznie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.