Konstancin wyda ok. 34 mln zł na inwestycje

W tym roku samorząd Konstancina-Jeziorny ma wydać na inwestycje ok. 34 mln zł.
Konstancin wyda ok. 34 mln zł na inwestycje
Najwięcej pieniędzy pochłoną m.in. przebudowa Parku Zdrojowego, budowa sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 5, remont szkoły w Opaczy oraz przebudowa Hugonówki.

Co prawda zima wstrzymała wiele prac budowlanych w Parku Zdrojowym, ale niebawem zostaną wznowione, ponieważ w tym roku mają się skończyć. W ubiegłym roku powstały m.in. alejki, ścieżki i place z kostki granitowej, betonowej oraz z płyt granitowych, a także żwiru i tłucznia. Zostały zbudowane drewniane tarasy widokowe, które znajdują się na skarpie przed nadrzecznymi terenami zalewowymi.

Podmokły obszar został uporządkowany i zbudowano na nim pomosty spacerowe, które umożliwiają zwiedzanie bagiennych terenów, które dotychczas były niemal niedostępne dla spacerowiczów. W tym roku w parku powstaną również drewniane i stalowe kładki na rzece Małej.

Przy alejkach staną również ławki (100 z oparciem, 20 bez oparcia) i kosze na śmieci (100). Przetarg na ich zakup niebawem zostanie rozstrzygnięty i będą gminę kosztowały prawdopodobnie ok. 700 tys. złotych. Docelowo w parku ma stanąć aż 300 ławek, ale w tym roku na wszystkie nie starczy pieniędzy. Powstaną również dwie publiczne toalety. Jedna u zbiegu ul. Źródlanej i Kraszewskiego, a druga przy ul. Matejki, niedaleko mostka.

Przy ul. Matejki u wrót parku będzie zlokalizowany parking samochodowy dla niepełnosprawnych. Pierwotnie miał tu być wybudowany jeden z trzech placów zabaw, jednak urzędnicy postanowili zrezygnować z obiektu, ponieważ stwierdzili, że dodatkowe toalety i miejsca postojowe są ważniejsze. Pozostałe place zabaw powstaną przy ul. Sobieskiego oraz niedaleko restauracji „Zdrojowa”.

W tym roku prace budowlane rozpoczną się również na kilku ulicach otaczających park w Konstancinie (m.in. ul. Matejki, Strumykowa, Wierzejewskiego i Źródlana). Prawdopodobnie latem ruszy także remont Hugonówki, ponieważ ministerstwo na korzyść gminy rozstrzygnęło spór o własność nieruchomości. W willi, której otoczenie stanie się również częścią parku (skwer z fontanną i altanką), powstanie centrum kultury w Konstancinie. Obecnie urząd przygotowuje się do przetargu, który wyłoni wykonawcę przebudowy zabytku.

Pełną parą idą prace przy dwóch gminnych szkołach. Przy Szkole Podstawowej nr 5 , zlokalizowanej przy ul. Szkolnej 7, powstaje sala gimnastyczna. Właściwie w niewiele ponad miesiąc robotnikom udało się „wyjść z ziemi”. Z dnia na dzień rosną ściany nowej sali, która ma być skończona do listopada br. Inwestycja będzie kosztowała ok. 1,6 mln złotych.

Zgodnie z planem przebiega również remont szkoły w Opaczy i nic nie wskazuje na to, żeby wykonawca nie dotrzymał sierpniowego terminu. Dzieci, które teraz uczą się w Mirkowie, będą więc mogły wrócić do swojej szkoły po wakacjach. Przy budynku, który już ma nowy dach, powstał także łącznik, który w przyszłości ma umożliwić budowę sali gimnastycznej. Cała przebudowa wraz z termomodernizacją i wymianą instalacji wodnej, gazowej, kanalizacyjnej i elektrycznej ma kosztować ponad 3,7 mln złotych.

Urzędnicy rozstrzygnęli również przetargi na wykonanie dokumentacji budowy przedszkola w Oborach (61 tys. złotych), żłobka w Mirkowie (55 tys. złotych) oraz przebudowy przedszkola przy ul. Jaworskiego (49 tys. złotych). Jeśli pozwoli na to sytuacja finansowa gminy, prace budowlane przy wymienionych placówkach rozpoczną się jeszcze w tym roku.
Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE