PARTNER PORTALU
  • BGK

Konstancin wyda ok. 34 mln zł na inwestycje

  • www.Konstancin24.eu    6 kwietnia 2012 - 11:19
Konstancin wyda ok. 34 mln zł na inwestycje

W tym roku samorząd Konstancina-Jeziorny ma wydać na inwestycje ok. 34 mln zł.
Najwięcej pieniędzy pochłoną m.in. przebudowa Parku Zdrojowego, budowa sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 5, remont szkoły w Opaczy oraz przebudowa Hugonówki.

Co prawda zima wstrzymała wiele prac budowlanych w Parku Zdrojowym, ale niebawem zostaną wznowione, ponieważ w tym roku mają się skończyć. W ubiegłym roku powstały m.in. alejki, ścieżki i place z kostki granitowej, betonowej oraz z płyt granitowych, a także żwiru i tłucznia. Zostały zbudowane drewniane tarasy widokowe, które znajdują się na skarpie przed nadrzecznymi terenami zalewowymi.

Podmokły obszar został uporządkowany i zbudowano na nim pomosty spacerowe, które umożliwiają zwiedzanie bagiennych terenów, które dotychczas były niemal niedostępne dla spacerowiczów. W tym roku w parku powstaną również drewniane i stalowe kładki na rzece Małej.

Przy alejkach staną również ławki (100 z oparciem, 20 bez oparcia) i kosze na śmieci (100). Przetarg na ich zakup niebawem zostanie rozstrzygnięty i będą gminę kosztowały prawdopodobnie ok. 700 tys. złotych. Docelowo w parku ma stanąć aż 300 ławek, ale w tym roku na wszystkie nie starczy pieniędzy. Powstaną również dwie publiczne toalety. Jedna u zbiegu ul. Źródlanej i Kraszewskiego, a druga przy ul. Matejki, niedaleko mostka.

Przy ul. Matejki u wrót parku będzie zlokalizowany parking samochodowy dla niepełnosprawnych. Pierwotnie miał tu być wybudowany jeden z trzech placów zabaw, jednak urzędnicy postanowili zrezygnować z obiektu, ponieważ stwierdzili, że dodatkowe toalety i miejsca postojowe są ważniejsze. Pozostałe place zabaw powstaną przy ul. Sobieskiego oraz niedaleko restauracji „Zdrojowa”.

W tym roku prace budowlane rozpoczną się również na kilku ulicach otaczających park w Konstancinie (m.in. ul. Matejki, Strumykowa, Wierzejewskiego i Źródlana). Prawdopodobnie latem ruszy także remont Hugonówki, ponieważ ministerstwo na korzyść gminy rozstrzygnęło spór o własność nieruchomości. W willi, której otoczenie stanie się również częścią parku (skwer z fontanną i altanką), powstanie centrum kultury w Konstancinie. Obecnie urząd przygotowuje się do przetargu, który wyłoni wykonawcę przebudowy zabytku.

Pełną parą idą prace przy dwóch gminnych szkołach. Przy Szkole Podstawowej nr 5 , zlokalizowanej przy ul. Szkolnej 7, powstaje sala gimnastyczna. Właściwie w niewiele ponad miesiąc robotnikom udało się „wyjść z ziemi”. Z dnia na dzień rosną ściany nowej sali, która ma być skończona do listopada br. Inwestycja będzie kosztowała ok. 1,6 mln złotych.

Zgodnie z planem przebiega również remont szkoły w Opaczy i nic nie wskazuje na to, żeby wykonawca nie dotrzymał sierpniowego terminu. Dzieci, które teraz uczą się w Mirkowie, będą więc mogły wrócić do swojej szkoły po wakacjach. Przy budynku, który już ma nowy dach, powstał także łącznik, który w przyszłości ma umożliwić budowę sali gimnastycznej. Cała przebudowa wraz z termomodernizacją i wymianą instalacji wodnej, gazowej, kanalizacyjnej i elektrycznej ma kosztować ponad 3,7 mln złotych.

Urzędnicy rozstrzygnęli również przetargi na wykonanie dokumentacji budowy przedszkola w Oborach (61 tys. złotych), żłobka w Mirkowie (55 tys. złotych) oraz przebudowy przedszkola przy ul. Jaworskiego (49 tys. złotych). Jeśli pozwoli na to sytuacja finansowa gminy, prace budowlane przy wymienionych placówkach rozpoczną się jeszcze w tym roku.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.