PARTNER PORTALU
  • BGK

Kopce są szansą na prospołeczną rewitalizację centrum Krakowa

  • propertydesign.pl    17 czerwca 2015 - 09:57
Kopce są szansą na prospołeczną rewitalizację centrum Krakowa

Postulaty projektu „Kopce” to przede wszystkim ponowne zwrócenie miasta ku rzece oraz zachowanie zielonego charakteru bulwarów wiślanych (fot.BudCud)

BudCud - autorzy koncepcji zagospodarowania terenu na którym stoi hotel Forum są zdania, że kopce pozwolą spełnić oczekiwania mieszkańca współczesnego miasta.
Architekci z BudCud podkreślają, że kopce mogą stać się argumentem w określaniu Krakowa miastem kultury, gdzie doceniane są: nowoczesna architektura oraz jakości życia w mieście, zrównoważone społeczeństwo oraz walory ekologiczne, które ta architektura podkreśla lub redefiniuje.

Kraków to dawna stolica kraju; miasto o bogatej historii, ulokowane wśród wzgórz, wzdłuż Wisły. Wzgórze Wawelskie, stare miasto i  rzeka płynąca przez centrum to najbardziej charakterystyczne elementy miasta. Unikatowym elementem ukształtowania Krakowa są także kopce, czyli „(...) sztuczne góry usypywane jako miejsce pamięci lub w celu uzyskania wyższego punktu widokowego”. Obecnie w Krakowie znajdują się cztery takie obiekty: Kopiec Kościuszki, Kopiec Piłsudskiego, Kopiec Krakusa i Kopiec Wandy. W przeszłości w dzielnicy Łobzów znajdował się jeszcze Kopiec Esterki. Te charakterystyczne budowle ziemne są dziś atrakcjami turystycznymi Krakowa, popularnymi miejscami weekendowych pikników krakowian. Przez stulecia na stałe wpisały się w krajobraz miasta, a żadne miasto na świecie nie posiada w swoich granicach tylu okazałych kopców, co Kraków. Wszystkie położone są w niedużej odległości od rzeki, dzięki czemu Wisła stanowi zwornik łączący „sztuczne góry” Krakowa.

Działka „Kopców” zlokalizowana jest na południowym brzegu rzeki Wisły w bezpośrednim sąsiedztwie wzgórza wawelskiego. Obecnie znajduje się na niej modernistyczny hotel Forum, którego budowa zakończyła się w 1989 roku. Po latach świetności, hotel przestał pełnić swoją pierwotną funkcję, a dostosowanie go do współczesnych norm i standardów jest niemożliwe. Obecnie służy jako najdłuższy w Polsce billboard (wzdłuż elewacji rozwijane są ogromne reklamy).

Cały artykuł przeczytasz tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.