PARTNER PORTALU
  • BGK

Kopiec Kościuszki obniżył się o około pół metra

  • PAP/Rzeczpospolita    23 stycznia 2015 - 06:44
Kopiec Kościuszki  obniżył się o około pół metra

Od 2002 r. Kopiec Kościuszki ten obniżył się o około pół metra, jednocześnie nierównomiernie "spuchł" w różnych miejscach o 4-20 cm (fot.wikipedia.org/Wizzard)

W ciągu jednej tylko dekady Kopiec Kościuszki obniżył się o pół metra.
Kopiec Kościuszki potrzebuje generalnego remontu - informuje "Rzeczpospolita". Krakowski magistrat jeszcze w 2012 r. przeprowadził badania geologiczne kopca i wzgórza Św. Bronisławy, na którym się znajduje. Jak informuje Jan Machowski z urzędu miasta, wynika z nich, że "osuwisko obejmuje całą bryłę Kopca i jest ciągłe aktywne".

Od kilku lat w bryle zainstalowany jest system monitorowania konstrukcji, który co kwadrans odnotowuje deformacje, wilgotność i oddziaływanie na jego stan opadów, wiatru czy temperatury. Stąd wiadomo, że od 2002 r. obiekt ten obniżył się o około pół metra, jednocześnie nierównomiernie "spuchł" w różnych miejscach o 4-20 cm.

Na razie nie wiadomo, kiedy rozpoczną się prace ratunkowe. Urzędnicy koncentrują się teraz na formalnym przejęciu kopca od Skarbu Państwa. Jak formalności związane z przejęciem się zakończą, miasto będzie rozmawiać z opiekunem kopca Kościuszki na temat planu remontu, w tym źródeł jego finansowania - deklaruje Jan Machowski z ratusza.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.