PARTNER PORTALU
  • BGK

Kopiec Krakusa zostanie wyremontowany

  • PAP    16 lipca 2013 - 16:58
Kopiec Krakusa zostanie wyremontowany

Jeden z dwóch najstarszych krakowskich kopców – kopiec Krakusa, znajdujący się na wzniesieniu Krzemionek, zostanie wyremontowany. Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu ogłosił przetarg na wykonawcę prac budowlanych.
Zgodnie z zamówieniem do końca października tego roku powinny zostać ukończone prace przy stożku kopca. W ich ramach naprawione będą żleby i podcięcia erozyjne wzdłuż skarp i ścieżek, odtworzone ścieżki oraz ukształtowana górna powierzchnia kopca. Wykonane zostanie też m.in. odwodnienie obiektu.

Kopiec Krakusa znajduje się na prawym brzegu Wisły, na wzniesieniu Krzemionek w dzielnicy Podgórze. Mierzy 16 m wysokości.

Jak podaje Michał Rożek w „Przewodniku po zabytkach i kulturze Krakowa", usypano go prawdopodobnie w VII w. i wedle legendy jest to mogiła legendarnego założyciela miasta i władcy, księcia Kraka.

Prowadzone przed II wojną światową badania archeologiczne doprowadziły do zbadania konstrukcji kopca, którą tworzy słup drewniany z porozstawianymi promieniście ścianami przegród, wyplecionymi z wikliny. Pomiędzy nimi była ubita ziemia i kamienie. Na szczycie rósł kiedyś rozłożysty dąb, co wskazywałoby na kultowy charakter kopca w czasach przedchrześcijańskich.

W całym Krakowie znajdują się cztery kopce i pod tym względem miasto jest polskim rekordzistą. Najstarsze to kopce: Krakusa i Wandy, młodszy i najbardziej popularny to kopiec Tadeusza Kościuszki, a najmłodszy i największy - kopiec Józefa Piłsudskiego.

W parku otaczającym pałac w Łobzowie był kiedyś piąty krakowski kopiec - Esterki, legendarnej ukochanej Kazimierza Wielkiego, która na wieść o jego niewierności wyskoczyła z okna wprost do stawu. Obecnie znajduje się na tym miejscu boisko WKS Wawel.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.