Koronowo. Synagoga jak nowa

W Koronowie otwarto Centrum Kultury Synagoga. W remoncie zabytkowego budynku, w którym mieści się instytucja, pomogły środki samorządu województwa.
Koronowo. Synagoga jak nowa
Synagoga w Koronowie powstała w 1856 r. Po remoncie będzie tu Centrum Kultury Synagoga. Fot. UMWK-P (Tymon Markowski)

Była synagoga będzie siedzibą Centrum Kultury Synagoga. W planach jest organizacja wystaw, spotkań kulturalnych, seansów filmowych i innych wydarzeń. W uroczystym otwarciu obiektu uczestniczył wicemarszałek kujawsko-pomorski Zbigniew Ostrowski.

Podczas generalnego remontu byłej synagogi wymieniono dach, odnowiono elewację i odrestaurowano wnętrze z zachowanymi freskami na ścianach. W realizacji inwestycji pomogło wsparcie z budżetu województwa kujawsko-pomorskiego.

Koronowska synagoga powstała w 1856 roku jako miejsce modlitw miejscowej społeczności żydowskiej. W 1938 roku budynek kupiło Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół”. W kolejnych latach gmach służył jako magazyn. Do lat 90. XX wieku działało tutaj kino Brda, a później także sklep z tanią odzieżą i dyskoteka. W 2010 roku zdewastowany gmach przejęły władze Koronowa, który zdecydowały o jego remoncie i przeznaczeniu go na cele kulturalne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

A tymczasem urzędy w 2016 oblegane są przez zydow pochodzenia polskiego - beda wracac! Juz im grunt przygotowuja mi w Koronowie

Arek, 2016-09-24 23:51:15 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE