PARTNER PORTALU
  • BGK

Kościelna działka ma wrócić do miasta

  • PAP    24 maja 2013 - 07:28
Kościelna działka ma wrócić do miasta

Archidiecezja Warszawska otrzyma działki na Bemowie i na Woli, co ostatecznie zamknie sprawę roszczeń majątkowych Kościoła wobec stolicy.
Należący do kurii teren obok Kopy Cwila na Ursynowie ponownie stanie się własnością miasta - zapowiada stołeczny ratusz.

Informację taką przedstawił w czwartek wieczorem radzie Warszawy dyrektor biura gospodarki nieruchomościami w stołecznym ratuszu Marcin Bajko, uzasadniając projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na udzielenie archidiecezji bonifikaty od pierwszej opłaty oraz opłat rocznych z tytułu oddania w użytkowanie wieczyste dwóch nieruchomości na Bemowie i Woli.

Chodzi o działkę przy ul. Księcia Bolesława, o powierzchni 14,7 tys. m kw. oraz działkę przy ul. Karlińskiego, o powierzchni blisko 5,5 tys. m kw. Na obu mają powstać katolickie świątynie. Nieruchomości są warte ok. 35 mln zł.

Radni zgodzili się w czwartek na udzielenie archidiecezji bonifikaty w wysokości 99 proc. od pierwszej (ustalonej na 15 proc. ceny nieruchomości) opłaty z tytułu użytkowania wieczystego obu działek. Bonifikata w tej samej wysokości dotyczy późniejszych, rocznych opłat z tytułu ich wieczystego użytkowania.

Jak wyjaśnił Bajko, przyznanie bonifikaty warunkuje ugodę z archidiecezją w sprawie roszczeń wobec miasta, dotyczących kilku nieruchomości odebranych Kościołowi po II wojnie światowej. Wartość tego majątku to ok. 46 mln zł.

Porozumienie z Kościołem ma dotyczyć m.in. działki obok Kopy Cwila na Ursynowie - ponownie stanie się ona własnością miasta. Blisko 6,5 tys. m kw. ziemi w tym miejscu archidiecezja dostała od stolicy we wrześniu 2005 r.

Grunt miał być rekompensatą za zabrane Kościołowi po wojnie grunty przy ul. Kanonia i Krakowskie Przedmieście.

Kościół chciał na Ursynowie zbudować świątynię, przeciwko czemu zaprotestowali mieszkańcy. Kopa Cwila i pobliski teren to park im. Romana Kozłowskiego - jeden z największych terenów zieleni miejskiej na Ursynowie.

W 2010 r. prezydent miasta Hanna Gronkiewicz-Waltz odrzuciła uwagę, jaką archidiecezja zgłosiła do planu zagospodarowania tego rejonu, rozstrzygając tym samym, że budowa kościoła w tym miejscu jest wykluczona.

To wówczas archidiecezja zwróciła się o znalezienie terenu pod kościół w sąsiedztwie osiedli powstających na Woli lub Bemowie.

Za przyjęciem uchwały głosowało 44 radnych, ośmiu było przeciw, czterech wstrzymało się od głosu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • ziuta, 2013-05-25 21:35:09

    A w Warszawie to jeszcze za mało kościołów? A jak kurialni chcą budować kościół, to niech zapłacą miastu cenę rynkową. No chyba że miasto jest tak bogate, że już żadnych innych potrzeb oprócz kolejnego kościoła nie ma. A, to inna sprawa.