PARTNER PORTALU
  • BGK

Kościuszko pozostanie na swoim miejscu

  • PAP    14 marca 2012 - 16:01
Kościuszko pozostanie na swoim miejscu

Stojący w centralnym miejscu Placu Wolności w Łodzi pomnik Tadeusza Kościuszki pozostanie na swoim miejscu - poinformowała w środę media prezydent miasta Hanna Zdanowska. Wcześniej - w związku z planowaną przebudową placu - pomnik miał być przesunięty w inne miejsce.
Prezydent (zabierz głos/oceń prezydenta) zwróciła uwagę, że projekt, aby Kościuszko stanął gdzie indziej, wywołał w mieście wiele emocji. Przypomniała, że w tej sprawie odbywały się z mieszkańcami Łodzi konsultacje, jak również łodzianie mogli wypowiedzieć się na temat wyboru wariantu przesunięcia pomnika przesyłając swoje uwagi na adres mailowy architekta miasta.

Jak wyjaśniła, ostatecznie mieszkańcy miasta zadecydowali, aby Kościuszko pozostał na swoim miejscu. Zastrzegła jednocześnie, że nie zmieniają się pozostałe plany związane z przebudową najważniejszego placu miasta - Placu Wolności. Jego przebudowa wiąże się z modernizacją reprezentacyjnej ulicy Łodzi - Piotrkowskiej.

Z pomysłem przesunięcia pomnika wystąpił pod koniec ubiegłego roku architekt miasta, Marek Janiak, który mówił wówczas, że Plac Wolności jest placem tylko z nazwy, a w rzeczywistości funkcjonuje jako rondo komunikacyjne i jest przestrzenią, która uniemożliwia swobodne poruszanie się pieszych. Niemożliwa jest także organizacja na nim większych imprez, np. koncertów czy jarmarków.

Aby to miejsce zmieniło swoją funkcję, Janiak zaproponował m.in. zmianę organizacji ruchu, która wiązałaby się z likwidację ronda i przeniesieniem całego ruchu samochodowego i komunikacji miejskiej na północną część placu. Projekt zakładał także przesunięcie, stojącego obecnie na środku placu, pomnika Tadeusza Kościuszki. W ten sposób nastąpiłoby powiększenie powierzchni dostępnej dla pieszych.

Modernizacja ulicy Piotrkowskiej ma ruszyć wiosną przyszłego roku. Zmieniona zostanie nawierzchnia z betonowej na granitową. Jezdnia zostanie zwężona, powstaną szersze chodniki z nowymi ławkami i zielenią. Na ulicy pojawią się obiekty tzw. małej architektury, m.in. latarnie, ławki, kwietniki, słupy ogłoszeniowe i kioski. Powiększone zostaną obszary zielone. Zmieni się także model ogródków gastronomicznych, które mieścić się mają w całości na chodnikach.

Zachowany zostanie Pomnik Łodzian Przełomu Tysiącleci, złożony z wmurowanych w nawierzchnię ulicy kostek z nazwiskami. Na swoim miejscu ma pozostać także pomnik Ławeczka Tuwima; na razie nie wiadomo, czy pozostałe pomniki-ławeczki zostaną przeniesione w inne miejsca na tej ulicy.

Prace modernizacyjne na ulicy Piotrkowskiej - które obejmą również Plac Wolności i przyległe pasaże - mają być prowadzone odcinkami. Całość ma być gotowa najpóźniej na początku 2014 roku, a kosztować w sumie ok. 60 mln zł.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.