PARTNER PORTALU
  • BGK

Koszalin ma wstępny projekt Inteligentnego Systemu Transportowego

  • PAP    22 kwietnia 2014 - 20:05
Koszalin ma wstępny projekt Inteligentnego Systemu Transportowego

Na początku maja władze Koszalina mają poznać wstępny projekt Inteligentnego Systemu Transportowego (IST), który będzie sterował ruchem na ulicach miasta. Instalację za 10,4 mln zł wykona PKP Informatyka, z którą podpisano już umowę.
Pierwotnie zakładano, że IST będzie gotowy na 29 maja 2015 r. Jednak, jak powiedział PAP wiceprezydent miasta Tomasz Sobieraj, z powodu dwóch odwołań złożonych od wyniku przetargu, co wydłużyło czas rozstrzygnięcia postępowania, ratusz chce przesunąć czas realizacji zamówienia do września 2015 r.

IST ma sterować sygnalizacją świetlną na 13 koszalińskich skrzyżowaniach i mieć możliwość podłączenia do niego kolejnych 10 skrzyżowań.

Przy pięciu drogach wjazdowych do miasta przewidziano ustawienie dużych elektronicznych tablic informujących m.in. o sytuacji na drogach i na 4 parkingach, na których znajduje się ok. 1 850 miejsc postojowych dla samochodów.

W ramach projektu mają też powstać cztery punkty ważenia przeciążonych pojazdów oraz usytuowany w okolicach kolejowego wiaduktu przy ul. Szczecińskiej punkt pomiaru wysokości samochodów.

IST ma identyfikować pojazdy łamiące przepisy - przekraczające prędkość lub przejeżdżające na czerwonym świetle.

W ramach IST ma także powstać internetowy portal dla podróżnych i kierowców informujący m.in. o natężeniu ruchu na drogach, wolnych miejscach parkingowych i wszelkiego rodzaju utrudnieniach oraz serwis komunikacji miejskiej z przebiegiem linii autobusowych, mapą przystanków i czasem przejazdu.

IST będzie oparty na istniejącej, budowanej i planowanej w ramach projektu Inteligentny Koszalin sieci światłowodowej.


Projekt budowy IST w Koszalinie jest 85 proc. finansowany z unijnych funduszy w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko (POIiŚ).

Jak poinformowała PAP dyrektor departamentu marketingu i komunikacji PKP Informatyka Ewa Jońska, spółka realizuje podobne do koszalińskiego projekty w Bydgoszczy i Grudziądzu (Kujawsko-Pomorskie).

W Bydgoszczy tworzony jest m.in. system naprowadzania samochodów na wolne miejsca parkingowe, sieć parkomatów, biletomatów i tablic informacji pasażerskiej na przystankach. Prace mają się zakończyć w pierwszym kwartale 2015 r.

Natomiast w Grudziądzu powstaje m.in. centrum nadzoru ruchu i sterowania sygnalizacją świetlną, montowany jest monitoring w tramwajach oraz system liczenia pasażerów w tego typu pojazdach. Zakończenie prac zaplanowano na wrzesień 2014 roku.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.