PARTNER PORTALU
  • BGK

Koszalin. Nowy plan dla Śródmieścia odmieni miasto

  • PAP/AH    16 marca 2018 - 13:03
Koszalin. Nowy plan dla Śródmieścia odmieni miasto
Zgodnie z założeniem planu główna ul. Zwycięstwa (od ul. Połtawskiej do ul. Mickiewicza oraz od ul. Andersa do ul. Zawiszy Czarnego) stałaby się przede wszystkim ciągiem pieszo-jezdnym. (fot. Marcin.pw/wikimedia, licencja Creative Commons

W Śródmieściu ograniczony zostanie ruch aut, a w części zachodniej dzielnicy Jamno powstanie 50-metrowa promenada - takie są założenia miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, które przyjęli radni Koszalina.
  • Przyjęty plan dla Śródmieścia obejmuje obszar 209 ha w ścisłym centrum Koszalina.
  • Objął tereny dworca PKP i PKS, by móc je uporządkować i zagospodarować.
  • Radni przyjęli również miejscowy plan przestrzennego zagospodarowania dla zachodniej dzielnicy Jamno, obejmującej teren ok. 400 ha przy jeziorze.

Miejscowy plan przestrzennego zagospodarowania Śródmieścia przyjęto 19 głosami "za", a ten dla obszaru Jamno-Zachód zyskał poparcie 16 radnych. Nie było głosów "przeciw" ani "wstrzymujących się". Kilkoro radnych nie oddało głosu.

Przyjęty plan dla Śródmieścia, jak poinformował jego autor pracownik urzędu miejskiego w Koszalinie Łukasz Adamczyk, obejmuje obszar 209 ha w ścisłym centrum Koszalina, w tym tereny dworca PKP i PKS, by móc je uporządkować i zagospodarować.

Zgodnie z jego założeniem główna ul. Zwycięstwa (od ul. Połtawskiej do ul. Mickiewicza oraz od ul. Andersa do ul. Zawiszy Czarnego) stałaby się przede wszystkim ciągiem pieszo-jezdnym. Ruch samochodowy na tym odcinku byłby ograniczony do komunikacji miejskiej na korzyść ruchu pieszego i rowerowego. Mogliby tu wjeżdżać swoimi autami tylko mieszkańcy Śródmieścia.

Plan Śródmieścia zakłada również budowę parkingów wielopoziomowych przy ul. Grunwaldzkiej oraz między ulicami: Połtawską a Krzywoustego. Parking podziemny miałby powstać pod targowiskiem przy ul. Połczyńskiej. Samo targowisko zostałoby zadaszone, a jego istnienie usankcjonowane.

Natomiast tereny byłego "Manhattanu", zgodnie z planem, zyskują funkcję mieszkalno-usługową. I właśnie sprawa tego obszaru zajęła najwięcej czasu w dyskusji. Głos zabrali radni, którzy uważają, że to miejsce powinno mieć przede wszystkim funkcję publiczną. - Liczni dzierżawcy wieczyści nie są zainteresowani, by był to teren publiczny, oni tej funkcji tu nie chcą - mówił zastępca prezydenta Koszalina Wojciech Kasprzyk.

Radni przyjęli również miejscowy plan przestrzennego zagospodarowania dla zachodniej dzielnicy Jamno, obejmującej teren ok. 400 ha przy jeziorze. Tu ma powstać osiedle mieszkaniowe z funkcją rekreacyjną i usługami turystycznymi z zachowaniem obszaru chronionego "Koszaliński Pas Nadmorski".

W tej części Koszalina nie ma mowy o przemyśle. Za to ma tu powstać m.in. promenada nad jeziorem o długości 50 m, bo tak zakładała strategia i studium, z którym plan musiał być zgodny. "Jesteśmy odcięci od morza przez wrota sztormowe, żeglarze z morza do jeziora nie wpłyną, więc po co nam ta promenada?" - pytał radny Lepszego Koszalina Mariusz Krajczyński.

Budowa promenady, ale także pozyskanie przez miasto innych terenów z tego obszaru na cele użyteczności publicznej ma wiązać się z wywłaszczeniem obecnych właścicieli działek. Chodzi łącznie o 185 tys. m2 gruntów. Na sesji obliczono, że gdyby chcieć wykupować je obecnie, to miasto musiałoby wydać ok. 10 mln zł. 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.