PARTNER PORTALU
  • BGK

Koszalin: Park w centrum miasta będzie rewitalizowany z pomocą unijnej dotacji

  • PAP/JS    30 marca 2018 - 18:25
Koszalin: Park w centrum miasta będzie rewitalizowany z pomocą unijnej dotacji
Miasto na rewitalizację parku zamierza wydać nie więcej jak 5,4 mln zł, z których 4 mln zł to unijne wsparcie (UM Koszalin)

Do końca października Park im. Tadeusza Kościuszki w Koszalinie zostanie zrewitalizowany z pomocą 4 mln zł unijnej dotacji. W sprawie jej przekazania w magistracie podpisano stosowną umowę.
Park im. Tadeusza Kościuszki w Koszalinie położony jest w centrum miasta, przy bibliotece publicznej. Będzie rewitalizowany z pomocą unijnej dotacji dzięki wygranej w konkursie ogłoszonym przez zarząd województwa w ramach działania "Ochrona różnorodności biologicznej RPO WZ 2014-2020".

W piątek (30 marca) wicemarszałek Tomasz Sobieraj i prezydent Koszalina Piotr Jedliński podpisali w magistracie umowę na przekazanie unijnej dotacji na realizację rewitalizacji parku.

"W konkursowej puli było tylko 12 mln zł, a maksymalny poziom dofinansowania to 4 mln zł. De facto dofinansowanie było tylko do trzech projektów i Koszalin jest jednym z tych, którzy je otrzymali, obok Goleniowa i Niegoszczy" - powiedział wicemarszałek Sobieraj.

Miasto na rewitalizację parku zamierza wydać nie więcej jak 5,4 mln zł, z których 4 mln zł to unijne wsparcie. W pierwszym przetargu nie udało się wyłonić wykonawcy. Postępowanie ogłoszone zostało ponownie i zainteresowani mają czas do 15 kwietnia na składanie ofert. Inwestycja musi być zakończona do 31 października 2018 r.

"Projekt zakłada rekultywację będącej w nienajlepszym stanie zieleni, dodatkowe nasadzenia, uzupełnienie alei dębów, wymianę alejek parkowych, budowę ciągu pieszo-rowerowego wzdłuż ul. Monte Cassino, a także małą architekturę, oświetlenie i monitoring, żeby było bezpiecznie" - wyliczał prezydent Koszalina.

Jedliński mówił też o zagospodarowaniu terenu wokół biblioteki oraz powstaniu czterech ścieżek edukacyjno-przyrodniczych, które zostaną oznaczone kolorami. Każdy z nich oznaczać będzie inną porę roku. Zielonym oznaczona zostanie ścieżka wiosenna, żółtym - letnia, czerwonym - jesienna, a niebieskim - zimowa.

By chodzenie po każdej z edukacyjnych ścieżek było łatwiejsze dla uczniów, bo to z myślą przede wszystkim o nich powstanie ta atrakcja, będzie można skorzystać z aplikacji na smartfony oraz audioprzewodników.

"To jest park, w którym jest naprawdę sporo ciekawych roślin, w tym geofity, a na co dzień mijamy je, nie zwracając na nie uwagi" - zapewnił Jedliński, dodając, że w ramach rewitalizacji zainstalowane zostaną też budki i wodopoje dla ptaków oraz wiewiórek.

Inwestycja nie będzie prowadzona przy obiekcie amfiteatru ze względu na jego planowaną przebudowę.

Celem rewitalizacji Parku im. Tadeusza Kościuszki w Koszalinie jest zachowanie dziedzictwa kulturalnego oraz ochrona zasobów przyrodniczych tego miejsca. Inwestycja będzie też atrakcja turystyczną.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.