PARTNER PORTALU
  • BGK

Koszalin zapłaci za przebudowę Rynku

  • PAP    9 marca 2012 - 20:09
Koszalin zapłaci za przebudowę Rynku

Rynek Staromiejski, centralny plac Koszalina (Zachodniopomorskie) zostanie przebudowany z pieniędzy miasta - zdecydowało w piątek kolegium prezydenckie. Wstępem do inwestycji mają być badania archeologiczne, które mogą być przeprowadzone jeszcze w tym roku.
Decyzja władz Koszalina (zabierz głos/oceń prezydenta) o przebudowie Rynku Staromiejskiego z własnych pieniędzy to efekt nieprzyznania miastu unijnej dotacji z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na rewitalizację obszarów zdegradowanych - poinformował rzecznik ratusza Robert Grabowski.

Cały projekt przebudowy Rynku Staromiejskiego oszacowano na 40 mln zł, z czego 10 mln zł miała stanowić unijna dotacja.

Wniosek o wsparcie złożono we wrześniu 2011 r. W lutym br. okazało się, że koszalińska inwestycja nie otrzymała dofinansowania i razem z 12 innymi projektami trafiła na listę rezerwową. Choć zajmuje na niej drugie miejsce, to jednak w ocenie władz Koszalina szanse na pieniądze z UE są niewielkie.

Wobec braku unijnego wsparcia zakładany zakres inwestycji będzie znacznie mniejszy. Według najnowszych szacunków władz miasta, zamiast 40 mln zł, projekt powinien zamknąć się w kwocie 10-12 mln zł.

Przebudowa centralnego placu miasta nadal ma być prowadzona w oparciu o architektoniczną koncepcję Jakuba Pszenicznego, który w styczniu 2009 r. wygrał ogłoszony przez miasto konkurs na koncepcję zagospodarowania Rynku Staromiejskiego. Konkurs zorganizował koszaliński oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich (SARP).

Koncepcja Jakuba Pszenicznego przewidywała umieszczenie w północno - zachodniej części placu usługowego budynku z otwartą zadaszoną sceną, lokalem gastronomicznym oraz galerią wystawową.

Na rynku miała stanąć podświetlana fontanna, przystosowana dla potrzeb osób głuchoniemych interaktywna mapa śródmieścia Koszalina, gazony kwiatowe i miejsca do parkowania rowerów. Pod płytą placu planowano dwukondygnacyjny parking podziemny na ok. 300 samochodów.

Rzecznik ratusza powiedział w piątek, że nie zapadła jeszcze decyzja, które elementy koncepcji zostaną zrealizowane. Jak dodał, obecnie pewne jest jedynie to, że pod płytą placu nie powstanie planowany wcześniej parking podziemny. Zamiast tego miasto przymierza się do budowy wielopoziomowego parkingu przy znajdującej się w dzielnicy Śródmieście ul. Grunwaldzkiej.

Znajdujący się w centralnym punkcie Koszalina Rynek Staromiejski ma ok. 8 tys. m kw. powierzchni. Z trzech stron plac otaczają ulice i domy mieszkalne. Przestrzeń od północy zamyka zbudowany w latach 60. ratusz. W północno - wschodniej części rynku stoi zbudowany w 20. rocznicę wkroczenia do miasta w marcu 1945 r. Armii Radzieckiej pomnik "Byliśmy, Jesteśmy, Będziemy". Jeśli dojdzie do przebudowy rynku, monument prawdopodobnie będzie trzeba przenieść w inne miejsce.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.