PARTNER PORTALU
  • BGK

Koszaliński aquapark już w budowie

  • PAP    10 września 2012 - 15:27
Koszaliński aquapark już w budowie

W poniedziałek w Koszalinie (Zachodniopomorskie) rozpoczęto budowę wartego 68,9 mln zł aquaparku. Inwestycja ma trwać 2 lata. Realizuje ją miejska spółka Zarząd Obiektów Sportowych. Prace budowlane prowadzi kołobrzeska firma Kornas Development.
Projekt ma unijne wsparcie w wysokości 8 mln zł pochodzących z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego. Budowa będzie finansowa poręczanym przez miasto długoterminowym kredytem w wysokości 60 mln zł.

Aquapark powstaje na należącej do miasta prawie 8-hektarowej działce, znajdującej się we wschodniej części Koszalina, między Górą Chełmską a drogą krajową nr 6 Szczecin-Gdańsk.

Czytaj też: Oferty na aquapark do powtórnego rozpatrzenia

Obiekt z dachem przypominającym opadający liść będzie miał pięć kondygnacji (cztery nadziemne i jedną podziemną) i powierzchnię użytkową 12,9 tys. m kw.

Ma się nim znaleźć m.in. hala basenowa ze sztuczną rwącą rzeką i zjeżdżalniami w kształcie UFO, basen sportowy, jacuzzi, SPA. Lustro wody ma mieć łączną powierzchnię 1 tys. 634 m kw. Obok obiektu zaprojektowano parking na ok. 350 pojazdów.

Czytaj też:Komplikacje wokół aquaparku w Koszalinie

Głównym wykonawcą inwestycji jest firma Kornas Development, w szczytowym okresie na placu budowy ma być 400 ludzi.

Budowa parku wodnego w Koszalinie planowana była od 1999 r. Najpierw obiekt miała postawić spółka z Piaseczna. W 2002 r. odstąpiono od tego pomysłu i prowadzenie inwestycji powierzono firmie z Bydgoszczy. Ponieważ wybrana spółka okazała się niewiarygodna w 2005 r. zawiązano konsorcjum z trzema niemieckimi przedsiębiorstwami.

Konsorcjum planowało budowę obiektu przypominającego kształtem staroegipską świątynię. Do realizacji temu pomysłu jednak nie doszło. W 2006 r. z przedsięwzięcia wycofał się jeden z niemieckich partnerów, który miał finansować projekt.

Po kilku miesiącach zastąpiła go spółka z Wrocławia. Do lutego 2009 r. miasto negocjowało z tą firmą szczegóły wynagrodzenia. Wobec fiaska rozmów ówczesny prezydent Koszalina zdecydował, że inwestycję związaną z budową aquaparku realizować będzie miejska spółka Zarząd Obiektów Sportowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.