PARTNER PORTALU
  • BGK

Koszary Cypriana Godebskiego sprzedane

  • PAP    31 marca 2011 - 19:43

Jedna z poznańskich spółek kupiła w czwartek na przetargu zabytkowe klasycystyczne koszary, zwane koszarami Cypriana Godebskiego w Kaliszu. Położony w centrum miasta obiekt został sprzedany przez samorząd za ponad 3 mln zł.
Według przedstawiciela nabywcy koszar Rafała Adamczyka, w zabytkowym obiekcie, przy zachowaniu jego bryły, szansą na rewitalizację tego miejsca są przede wszystkim usługi komercyjne, takie jak m.in. banki, poczty, kawiarnie, księgarnie oraz centrum handlowe. - Zgromadzenie tych usług w tym miejscu może ściągnąć ludzi w tę okolicę (...) i zapewni, że to miejsce ożyje - powiedział po wygraniu przetargu.

W koszarach miał kwaterować 8 Pułk Piechoty armii Księstwa Warszawskiego, którym dowodził poległy 19 kwietnia 1809 r. w bitwie pod Raszynem poeta i prozaik Cyprian Godebski. Dawniej w tym rejonie znajdowała się dzielnica żydowska i targ koński.

Według kierownika kaliskiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków Beaty Matusiak, koszary są jednym z najcenniejszych i najstarszych obiektów klasycystycznych w mieście.

Po dwóch pożarach, jakie wybuchły w ostatnich kilku latach, po koszarach pozostały jedynie mury i nadpalona elewacja frontowa oraz pamiątkowa tablica na ścianie budynku, przypominająca o Godebskim i jego żołnierzach.

Według niektórych historyków, Godebski wkroczył do Kalisza na czele własnego pułku i osiadł w budynku od lat nazywanym koszarami. Inni badacze twierdzą, że wojsko Godebskiego kwaterowało w prywatnych mieszkaniach.

Cyprian Godebski herbu Godziemba (1765 - 1809) - pułkownik Wojska Polskiego, poeta i prozaik, redaktor "Zabaw Przyjemnych i Pożytecznych", członek Towarzystwa Przyjaciół Nauk w Warszawie, wolnomularz; ojciec Franciszka Ksawerego, dziad rzeźbiarza Cypriana. Godebski zapoczątkował nurt literatury pozostającej w ścisłym związku z walką wyzwoleńczą, stworzył ideał żołnierza-poety. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.