PARTNER PORTALU
  • BGK

Koszt budowy metra wzrósł o ćwierć miliarda złotych

  • Polskie Radio    2 lipca 2014 - 13:02
Koszt budowy metra wzrósł o ćwierć miliarda złotych

Pod koniec września zakończenie prac, ale nie uruchomienie II linii metra. Według zapowiedzi prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, termin 30 września będzie dotrzymany, jednak koszt budowy wzrósł o 250 mln zł.
Prezydent Warszawy powiedziała w radiowej Jedynce, że dotychczas dokonano 20 procent odbiorów na budowie podziemnej kolejki. Uruchomienie nie zależy od nas, tylko od zewnętrznych podmiotów, począwszy od straży pożarnej, po nadzór budowlany - zaznaczyła prezydent.

Otwarcie metra jest jednak opóźnione, a koszt budowy wzrósł o ćwierć miliarda złotych. Hanna Gronkiewicz-Waltz tłumaczyła, że wynika to ze zdezaktualizowanych map stolicy. "Nie było tam wszystkich tak zwanych przekładek, sieci. Warszawa po odbudowaniu jest niestety tak skonstruowana, że nie ma dokładnych map" - stwierdziła Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Czytaj też: Druga linia metra już jedzie. Oto zdjęcia

Całkowity koszt budowy centralnego odcinka drugiej linii metra wyniesie około 4,4 miliarda złotych. Prezydent Warszawy powiedziała, że ponad 60 procent tej kwoty będzie pochodzić ze środków unijnych. Zdaniem Hanny Gronkiewicz-Waltz, koszt budowy nie należy do najwyższych.

"W porównaniu z innymi budowami metra, to jest taka średnia norma. Zresztą, gdyby to było za drogo, to wtedy Unia Europejska nie dałaby nam środków. Wcześniejszy przetarg na 6 miliardów musiałam unieważnić, bo UE nie widziała tak zwanej wewnętrznej stopy zwrotu" - powiedziała prezydent Warszawy, dodając, że władze stolicy liczyły się ze wzrostem kosztów.

Centralny odcinek drugiej linii metra połączy lewo- i prawobrzeżną Warszawę. Według początkowych planów budowa miała się zakończyć w październiku 2013 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.