Koszty przygotowania do przetargu trzeba oddać

  • Przegląd prasy/Rzeczpospolita
  • 24-12-2010
  • drukuj
Minister Grabarczyk z powodu cięć budżetowych unieważnił przetargi na inwestycje drogowe. To zgodne z prawem. Ale firmy które poniosły koszty na przygotowanie ofert mogą domagać się ich zwrotu.
Koszty przygotowania do przetargu trzeba oddać

Minister infrastruktury Cezary Grabarczyk obcięcie wydatków na inwestycje. Oznacza to anulowanie wielu już trwających przetargów. Na razie Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad nie wiemy, jakie budowy zostaną wstrzymane. Trwają konsultacje – pisze „Rzeczpospolita.

Przepisy ściśle określają sytuacje, w których przetarg może być anulowany. Ze wskazanych w nich przesłanek w grę wchodzą dwie: brak wystarczających środków i wykazanie, że prowadzenie postępowania lub wykonanie zamówienia nie leży w interesie publicznym, czego nie można było wcześniej przewidzieć.

Jeśli nawet przesłanki unieważnienia przetargu zostaną uznane za wystarczające, to GDDKiA musi liczyć się z dodatkowymi kosztami. Przepisy pozwalają wykonawcom domagać się zwrotu kosztów przygotowania ofert, jeśli unieważnienie przetargu nastąpiło „z przyczyn leżących po stronie zamawiającego” – pisze „Rzeczpospolita”.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE