PARTNER PORTALU
  • BGK

Krajowy Program Kolejowy, inwestycje: 67 mld zł do 2023 r.

  • bad    19 sierpnia 2015 - 17:33
Krajowy Program Kolejowy, inwestycje: 67 mld zł do 2023 r.

Krajowy Program Kolejowy opiewa na kwotę ponad 67 mld zł. Fot. Fot. PTWP (Andrzej Wawok)

Krajowy Program Kolejowy do 2023 r. jest odpowiedzią na wyzwania związane z przyjęciem przez UE i Polskę ambitnych celów w zakresie infrastruktury kolejowej. Całościowo program opiewa na kwotę ponad 67 mld zł.
Minister infrastruktury i rozwoju Marii Wasiak spotkała się z marszałkami województw, by omówić realizację programów regionalnych (RPO) mijającej i nowej perspektywy oraz założenia Krajowego Programu Kolejowego.

Wydamy 67 mld zł na koleje do 2023 r.

Krajowy Program Kolejowy (KPK) do 2023 r. jest odpowiedzią na wyzwania związane z przyjęciem przez UE i Polskę ambitnych celów w zakresie infrastruktury kolejowej. KPK określa zadania inwestycyjne obejmujące infrastrukturę zarządzaną przez PKP PLK.

Czytaj też: Samorządowcy: Zacznijmy budować koleje dużych prędkości

Program zakłada maksymalne wykorzystanie środków UE na sfinansowanie projektów z krajowych programów Infrastruktura i Środowisko 2014-2020, Polska Wschodnia, a także instrumentu "Łącząc Europę" (z ang. Connecting Europe Facility – CEF) oraz RPO 2014-2020.

Oprócz funduszy unijnych, na sfinansowanie programu zostaną przeznaczone środki własne PKP PLK SA oraz publiczne środki krajowe, przyznane operatorowi infrastruktury na podstawie wieloletniej umowy utrzymaniowej. Całościowo program opiewa na kwotę ponad 67 mld zł.

"Główny cel KPK, wynikający z zapisów Strategii Rozwoju Transportu do 2020 r. (z perspektywą do 2030 r.), to wzmocnienie roli transportu kolejowego w zintegrowanym systemie transportowym kraju, przez stworzenie spójnej i nowoczesnej sieci linii kolejowych" – podkreśliła minister Wasiak. "Cele szczegółowe obejmują wzmocnienie efektywności transportu kolejowego, zwiększenie bezpieczeństwa jego funkcjonowania oraz poprawę jakości w przewozach pasażerskich i towarowych" – dodała.

Do 11 sierpnia 2015 r. trwały konsultacje publiczne projektu uchwały Rady Ministrów w sprawie ustanowienia Krajowego Programu Kolejowego do 2023 roku.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.