Krajowy Program Kolejowy, Magistrala Wschodnia: Resort infrastruktury chce ratować unijne fundusze na tory

  • PAP/Nasz Dziennik
  • 29-07-2016
  • drukuj
• Ministerstwo Infrastruktury proponuje zmiany w Krajowym Programie Kolejowym (KPK) do 2023 r.
• Celem tych działań ma być uratowanie funduszy UE przeznaczonych na modernizację linii kolejowych i doinwestowanie Magistrali Wschodniej.
Krajowy Program Kolejowy, Magistrala Wschodnia: Resort infrastruktury chce ratować unijne fundusze na tory
Rząd zamierza zmienić priorytety w dotychczasowym programie inwestycji kolejowych (fot.PTWP)

Obowiązujący obecnie Krajowy Program Kolejowy został przyjęty w ub.r. przez rząd Ewy Kopacz. "Wielu ekspertów już wtedy twierdziło, że program jest nierealny" - zauważa "Nasz Dziennik".

"Konieczne okazało się dokonanie zmian w zakresie rzeczowym i harmonogramie inwestycji, bo grozi nam to, że nie uda się nam wykorzystać funduszy unijnych przeznaczonych na kolej (43 mld zł z budżetu Unii Europejskiej na lata 2014-20, PAP)" - wyjaśnił dziennikowi wiceminister infrastruktury Piotr Stomma.

Czytaj też: Na kolei inwestycje (nie) przyśpieszą?

Z artykułu wynika, że obecny rząd zamierza zmienić priorytety w dotychczasowym programie inwestycji nie tylko dlatego, że "poprzedni rząd i szefostwo PKP PLK zaniedbały kwestie przygotowań inwestycji kolejowych".

Rząd PiS chce również, aby rozwijane były regionalne systemy transportowe i aby priorytetowo traktować "inwestycje w ciągu Magistrali Wschodniej, czyli na osi Rzeszów-Kielce-Lublin-Białystok-Olsztyn".

"Chodzi o to, aby więcej pieniędzy skierować na zaniedbane dotąd inwestycyjnie linie kolejowe w województwach wschodnich", a także w Małopolsce i na Kielecczyźnie - tłumaczy "Nasz Dziennik". 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (2)ZOBACZ WSZYSTKIE

Do Kiedy?: Nie ulega też wątpliwości, że linie na osi wschód-zachód s potrzebne nie tylko Polsce ale Europie. Surowce rosyjskie same nie przyjdą, a i towary trzeba wieźć na wschód.

X, 2016-07-29 14:13:54 odpowiedz

W ministerstwie niech założą okulary i spojrzą na mapę, że od Dorohuska przez Chełm do Berlina to wschodnia międzynarodowa magistrala jest i kiedy zrozumiecie, że tu inwestować trzeba też.

Kiedy?, 2016-07-29 08:56:16 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE