PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków Airport chce na warszawską giełdę

  • PAP/em    19 listopada 2015 - 14:45
Kraków Airport chce na warszawską giełdę

Pieniądze pozyskane z giełdy zarząd lotniska chciałby przeznaczyć na realizację nowego projektu pod nazwą Airport City (fot. flickr.com/MIK)

- My jesteśmy gotowi, ale potrzebna jest decyzja właścicieli spółki - poinformował prezes Kraków Airport Jan Pamuła. Chodzi o debiut na warszawskiej giełdzie.
Jak powiedział, koncepcja wejścia lotniska na Giełdę Papierów Wartościowych w Warszawie została przedstawiona przez zarząd spółki jej właścicielom, czyli PP Porty Lotnicze, które posiada ponad 76 proc. udziałów, a także samorządowi województwa małopolskiego, Krakowa i Zabierzowa. Według niej na giełdzie miałaby zostać sprzedana nowa emisja akcji stanowiąca 25-30 proc. obecnego kapitału zakładowego.

Wystarczy rok i decyzja

„Jesteśmy przygotowani, żeby w ciągu roku to przeprowadzić, natomiast potrzebna jest decyzja właścicielska” - zaznaczył prezes spółki zarządzającej lotniskiem.

W jego ocenie sytuacja finansowa MPL jest tak dobra, że nie byłoby problemów ze sprzedażą akcji na giełdzie. Pozyskane środki przeznaczone byłyby na realizację nowego projektu, a upublicznienie spółki zwiększyłoby płynność aktywów i podniosło jej postrzeganie wśród instytucji finansowych. Pamuła powołując się na opracowanie firmy Ernst&Young podał, że obecna wycena krakowskiego lotniska wynosi blisko 1 mld zł.

Nowy projekt Airport City

Pieniądze pozyskane z giełdy zarząd lotniska chciałby przeznaczyć na realizację nowego projektu pod nazwą Airport City. W jego ramach planowana jest budowa kompleksu biurowego i mieszkaniowego na posiadanych terenach w sąsiedztwie portu.

„Chciałbym doprowadzić do tego, żeby przychód lotniska był zdywersyfikowany i nie zależał wyłącznie od latających do Krakowa linii lotniczych i terminala pasażerskiego” - podkreślił Pamuła.

Według niego wprowadzenie Kraków Airport na giełdę mogłoby być dla PP Porty Lotnicze swoistym pilotażem przed podobnymi operacjami dotyczącymi innych polskich lotnisk.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.