PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków: będzie renowacja pomnika Mickiewicza na Rynku Głównym

  • PAP/MN    5 września 2016 - 16:46
Kraków: będzie renowacja pomnika Mickiewicza na Rynku Głównym
Monument ma 10 metrów wysokości (fot. krakow.pl)

• Jedna z wizytówek Krakowa - pomnik Adama Mickiewicza na Rynku Głównym - zostanie w przyszłym roku odrestaurowany.
• Monument przedstawiający wieszcza ostatni raz był odnawiany 20 lat temu.
• Pomnik autorstwa Teodora Rygiera został odsłonięty 16 czerwca 1898 r.
Jak poinformowało w poniedziałek biuro prasowe Urzędu Miasta Krakowa, planowane jest czyszczenie pomnika oraz konserwacja figur i cokołu. Koszt wyniesie ok. 150 tys. zł.

Obecnie trwają ustalenia, jak będzie czyszczony pomnik. Prawdopodobnie zostanie zastosowana taka sama metoda, jak kilka miesięcy temu przy pomniku Grunwaldzkim - do czyszczenia metalowych figur wykorzystane zostaną sproszkowane łupiny orzechów arachidowych.

Pomnik autorstwa Teodora Rygiera został odsłonięty 16 czerwca 1898 r. i od razu wzbudził kontrowersje. Jak podaje Mała Encyklopedia Krakowa, krytycznie o jego urodzie wypowiadali się m.in. Bolesław Prus, a Jan Izydor Sztaudynger poświęcił mu jedną ze swoich fraszek.

Monument ma 10 metrów wysokości, przedstawia poetę stojącego na postumencie, u stóp którego, na wielostopniowym cokole znajdują się cztery alegorie: Ojczyzna, Męstwo, Nauka i Poezja.

W sierpniu 1940 roku pomnik został uszkodzony przez Niemców. Po wojnie zrekonstruowano go na podstawie elementów znalezionych na złomowisku w Hamburgu. Ponowne odsłonięcie odbyło się 26 listopada 1955 roku, w 100. rocznicę śmierci poety.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.