PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków. Budowa łącznicy kolejowej spowoduje spore utrudnienia

  • JL    22 grudnia 2015 - 10:19
Kraków. Budowa łącznicy kolejowej spowoduje spore utrudnienia
Budowa łącznicy kolejowej w Krakowie spowoduje spore utrudnienia w ruchu. Fot. Mat. prasowe

Przyszły rok będzie stał pod znakiem poważnych utrudnień w ruchu w Podgórzu. Wiąże się to z budową łącznicy kolejowej Zabłocie – Krzemionki.
Inwestycja ma kluczowe znaczenia dla Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej w Krakowie, a także dla ruchu pociągów na południe Polski.

Chodzi o prowadzoną przez PKP PLK budowę łącznicy kolejowej między stacjami Zabłocie i Krzemionki. Potężna, 2,4-kilometrowa konstrukcja skróci czas przejazdu pociągów dalekobieżnych w kierunku Zakopanego o nawet 15 minut. W ruchu lokalnym przejazd pociągów skróci się o 5 minut.

Zanim to jednak nastąpi, mieszkańców Krakowa czekają spore utrudnienia w ruchu.

– Newralgicznym punktem projektu jest skrzyżowanie ulic Powstańców Wielkopolskich, Powstańców Śląskich i Wielickiej. Prace na tym odcinku mają być prowadzone przez cały 2016 rok – mówi Dariusz Bac z firmy Budimex, generalnego wykonawcy inwestycji.

Roboty zaczną się już w styczniu, najprawdopodobniej w czasie ferii zimowych. Wtedy zawężony będzie wlot od strony ul. Powstańców Wielkopolskich i przeniesiony przystanek autobusowy na ul. Powstańców Śląskich. Ten etap potrwa do marca.

Z kolei w kwietniu z ruchu wyłączona będzie estakada drogowa im. Obrońców Lwowa. Zawężony będzie też fragment ul. Wielickiej. Ten etap zakończy się w maju.

W czerwcu i lipcu ruch samochodowy powróci częściowo na estakadę drogową. Zawężony będzie fragment ul. Powstańców Śląskich od zjazdu na estakadę do ul. Wielickiej. Prace zostaną wstrzymane na czas trwania Światowych Dni Młodzieży.

Największe utrudnienia będą w kolejnym etapie prac między sierpniem a październikiem. Wprawdzie ruch samochodowy utrzymany będzie na estakadzie, jednak nie będzie można jeździć ul.: Powstańców Wielkopolskich – Powstańców Śląskich, Powstańców Śląskich – Wielicka, Powstańców Śląskich – Limanowskiego i Wielicka – Limanowskiego.

W ostatnim przyszłorocznym etapie, który zakończy się w grudniu ponownie z ruchu wyłączona będzie estakada drogowa, za to ponownie będzie można korzystać z wcześniej zamkniętych odcinków.

Warto wiedzieć, że z myślą o zminimalizowaniu utrudnień, przez cały czas trwania prac budowlanych utrzymany będzie buspas w relacji północ – południe. Autobusy będą kursowały co 6 minut.

Chodzi o to, by zapewnić możliwość poruszania się komunikacją zbiorową pomiędzy liniami tramwajowymi – wzdłuż Limanowskiego i Wielickiej oraz do Małego Płaszowa.

Mimo olbrzymiego frontu prac przewidzianego przez inwestora, przez cały przyszły rok na newralgicznym skrzyżowaniu uda się też utrzymać ruch tramwajowy.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.