PARTNER PORTALU
 • BGK

Kraków chce kary umownej za opóźnienie

 • PAP    23 listopada 2011 - 19:56
Kraków chce kary umownej za opóźnienie

Według inwestora, 1 mln 89 tys. zł kary powinien zapłacić wykonawca za opóźnienie przy przebudowie Ronda Ofiar Katynia w Krakowie. Ten newralgiczny dla ruchu w mieście, trzypoziomowy węzeł drogowy został ostatecznie oddany do użytku w połowie listopada.
Pierwotnie planowano, że inwestycja realizowana przez firmę Radko zakończy się w grudniu 2010 r. Później kilkakrotnie podpisywano aneksy do umowy z wykonawcą przesuwające ten termin.

Poślizg argumentowano m.in. przedłużającymi się, niezależnymi od miasta, procedurami pozyskania działek, niekorzystną dla robót ziemnych pogodą - intensywnymi opadami deszczu oraz dużo bardziej niż się spodziewano grząskim gruntem, na którym miał powstać tunel pod rondem.

Czytaj też: Można korzystać z estakady w Krakowie

- Przyjęliśmy za zasadne część argumentów wykonawcy, który tłumaczył opóźnienie m.in. kłopotami z uzyskaniem działek, ulewami i grząskim gruntem. Ale uznaliśmy, że nie ma usprawiedliwienia dla dziewięciu dni zwłoki w realizacji inwestycji i naliczyliśmy firmie kary zgodne z umową - po 121 tys. zł za każdy dzień - powiedział w środę rzecznik krakowskiego (zabierz głos/oceń prezydenta) Zarządu Infrastruktury Komunalnej i Transportu Jacek Bartlewicz.

Umowa przewidywała możliwość naliczania kar w przypadku opóźnień - w wysokości 0,1 proc. "kwoty wynagrodzenia" za każdy dzień zwłoki.

Dyrektor generalny spółki Radko Wojciech Marasik poinformował, że obecnie trwają rozliczenia końcowe pomiędzy wykonawcą i inwestorem i o ewentualnych roszczeniach strony będą mogły rozmawiać po ich zakończeniu.

Dodał, że Radko złożyło we wrześniu "zasadne roszczenie terminowe". Jak ustaliła chodziło o przesunięcie terminu zakończenia robót na 30 października, ZIKiT w aneksie do umowy zgodził się na 15 października.

- Do dzisiaj Radko nie otrzymało oficjalnego stanowiska inwestora w sprawie ewentualnych kar. Jeżeli otrzymamy takowe, będziemy analizowali argumenty za nim stojące w kontekście złożonego przez nas roszczenia terminowego. Obecnie musielibyśmy odnosić się do faktów medialnych, które mogą odbiegać od intencji inwestora, a to nie mieści się w standardach naszej firmy - podkreślił Marasik.

Jak zapewnił, Radko jest firmą realizującą projekty kilkukrotnie większe niż przebudowa Ronda Ofiar Katynia i mniej lub bardziej korzystne rozliczenia nie wpłyną niekorzystnie na sytuację finansową spółki.

Przebudowa ronda Ofiar Katynia była jedną z najważniejszych inwestycji komunikacyjnych w mieście. Realizowane od wiosny 2010 roku przedsięwzięcie kosztowało 121 mln zł.

Miasto uzyskało na nią 17 mln zł dofinansowania z Unii Europejskiej oraz 10 mln zł z rezerwy budżetu państwa. Wykonawcą była firma Radko współpracująca z firmą Punj Lloyd Ltd. z Indii. Po przebudowie powstał trzypoziomowy węzeł drogowy z 420-metrową estakadą nad rondem i tunelem pod rondem.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (5)

 • OKO, 2011-11-24 10:58:55

  Dziś nie ma już czasu myśleć o karach umownych skoro inwestycje naglą.
 • DAN, 2011-11-24 10:53:25

  Czy to możliwe takie Opóżnienie !! -
 • Kokosz, 2011-11-24 10:41:39

  To chyba zrozumiałe, że Kraków chce.