PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków chce rozwijać Szybką Kolej Aglomeracyjną

  • pt/pap    2 marca 2017 - 13:34
Kraków chce rozwijać Szybką Kolej Aglomeracyjną
W planach są kolejne linie aglomeracyjne, w tym z Krakowa do Skawiny, a później wydłużenie jej w kierunku Kalwarii Zebrzydowskiej i Oświęcimia (fot.malopolskie.pl)

• Władze Krakowa zlecą w tym roku opracowanie studium wykonalności dla Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej (SKA) na terenie miasta.
• Dokument oceni możliwości wykorzystania istniejących linii kolejowych, otaczających miasto, na potrzeby systemu SKA.
• Projekt Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej realizuje województwo małopolskie przy wsparciu lokalnych samorządów.
Obecnie w jej ramach działają trzy linie: SKA1 Wieliczka Rynek Kopalnia - Kraków Główny - Kraków Lotnisko, SKA2 Kraków Główny - Miechów/Sędziszów oraz SKA3 Kraków - Tarnów i Tarnów - Nowy Sącz - Piwniczna/Krynica. W planach są kolejne linie aglomeracyjne, w tym z Krakowa do Skawiny, a później wydłużenie jej w kierunku Kalwarii Zebrzydowskiej i Oświęcimia.

Jak wyjaśnił zastępca prezydenta Krakowa Tadeusz Trzmiel, studium wykonalności dla Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej na terenie Krakowa ma dotyczyć zadań, które wychodzą poza zakres projektu SKA obecnie realizowanego przez województwo małopolskie przy wsparciu gminy Kraków.

"Chodzi o to, żeby podmiot realizujący ten projekt, a więc województwo małopolskie, miał wskazanie, czy rozwijać SKA o inne korytarze kolejowe na terenie miasta czy nie" - powiedział w czwartek Trzmiel.

Studium wykonalności dla SKA na terenie Krakowa będzie rozszerzeniem i uszczegółowieniem podobnych dokumentów opracowanych na zamówienie województwa małopolskiego w latach 2007 i 2011. Jego zadaniem będzie ocena efektywności wykorzystania istniejących linii obwodowych dla systemu SKA.

Studium pozwoli na ocenę zasadności zaangażowania środków finansowych w rozwój infrastruktury niezbędnej dla funkcjonowania kolei aglomeracyjnej na liniach dotychczas nieeksploatowanych, pozostawiając wiodącą rolę w organizacji przewozów w systemie SKA i decyzje w sprawie dalszego jego rozwoju samorządowi województwa małopolskiego.

Trzmiel zaznaczył, że organizatorem pasażerskich przewozów kolejowych jest samorząd województwa, ale miasto w dużym zakresie uczestniczy w projekcie SKA. "Współpracujemy z województwem w zakresie budowy przystanków, parkingów park&ride, organizowania autobusowych linii dowozowych do SKA" - poinformował.

Ze środków miasta finansowana była budowa przystanku osobowego Młynówka (wraz z wiaduktem nad ul. Balicką). Miasto współfinansowało też przygotowanie budowy przystanku osobowego Mydlniki-Wapiennik. W końcowej fazie realizacji znajduje się finansowany przez miejski samorząd z udziałem środków UE przystanek Kraków Sanktuarium.

Obecnie prowadzone są prace projektowe związanie z budową przystanków Kraków Swoszowice (termin realizacji 2018), Kraków Prądnik Czerwony (termin realizacji - 2019) oraz węzłów przesiadkowych Kraków os. Piastów i Kraków Bronowice.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.