PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków: czy powstanie wschodnia obwodnica miasta?

  • pt    19 stycznia 2015 - 10:05
Kraków: czy powstanie wschodnia obwodnica miasta?

Budowa wschodniej obwodnicy Krakowa ma kosztować ponad 3 mld zł - fot. www.krakow.pl

Do końca stycznia trwają konsultacje projektu Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023. Kraków czyni usilne starania o uwzględnienie w nim wschodniej obwodnicy miasta.
Do 30 stycznia można zgłaszać uwagi do projektu Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023. Dokument zawiera wykaz inwestycji drogowych, które rząd chce realizować w perspektywie najbliższych lat.

Dla Małopolski jedną z najważniejszych planowanych inwestycji drogowych jest trasa ekspresowa S7 od węzła Igołomska do granicy województwa świętokrzyskiego.

Czytaj: Rafał Dutkiewicz walczy o drogę S8

Zadanie jest wprawdzie na liście podstawowej rządowych inwestycji, tyle że nie ma zapewnionego finansowania – przypomina www.krakow.pl.

Przedstawiciele Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju twierdzą, że ten odcinek drogi ekspresowej S7 może zostać sfinansowany z oszczędności przetargowych. Pytanie, czy można wierzyć w te zapewnienia, skoro szacunkowy koszt inwestycji to aż 3,1 mld zł.

Czytaj też: Innowacja wkracza na polskie drogi

O wyjaśnienie tej kwestii zwrócił się do Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju Prezydent Krakowa.

- Nie ma bardziej potrzebnej w Krakowie inwestycji rządowej niż wschodnia obwodnica miasta. Pozwoli ona na odciążenie dotychczasowego, głównego wyjazdu na Warszawę – uważa Jacek Majchrowski.

Warto pamiętać, że aby przyspieszyć realizację wschodniej obwodnicy miasta, Kraków od 1999 roku przeznaczyła na przygotowanie i wykup gruntów pod ekspresówkę około 30 mln zł. Do 2019 roku nakłady na wschodnią obwodnicę miasta mają wynieść niemal 11 mln zł.

Zaniepokojony brakiem finansowania dla ostatniego odcinka wschodniej obwodnicy jest też działacz społeczny Sebastian Piekarek.

– W 2010 roku również trwały konsultacje, a rząd zapewniał mieszkańców Krakowa i Małopolski, że wschodnia obwodnica zostanie sfinansowana z oszczędności. Skończyło się na obietnicach, a zaoszczędzone pieniądze zostały przeznaczone na inne zadania – przypomina Piekarek.

Uwagi do projektu Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 można zgłaszać na formularzach dostępnych na stronie www.mir.gov.pl.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.