PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków: Ekologiczny i nowoczesny. Pierwszy taki urząd w Polsce (zdjęcia)

  • PropertyDesign.pl/AT    11 października 2017 - 09:35
Kraków: Ekologiczny i nowoczesny. Pierwszy taki urząd w Polsce (zdjęcia)
Ratusz Marszalkowski widok od ronda grzegorzeckiego (fot. Horizone Studio/propertydesign.pl)

Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego w Krakowie będzie miał nową siedzibę - to będzie pierwszy w Polsce, w pełni ekologiczny i certyfikowany zespół obiektów publicznych.
Kształt bryły ciosanej według stron świata, zielone tarasy, zaawansowane technologie dzięki, którym budynek dostraja się do panujących warunków atmosferycznych to tylko niektóre z rozwiązań składających się na ten nowoczesny, proekologiczny obiekt.

Zgodnie z założeniami trzy budynki, które będą stanowić nową siedzibę Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego w Krakowie już na etapie planowania poddawane zostały wielokryterialnej ocenie ekologicznej BREEAM, która zakończyła się przyznaniem certyfikatu na poziomie Excellent. Oznacza to, że w Krakowie powstanie pierwszy w Polsce, w pełni ekologiczny i certyfikowany zespół obiektów publicznych.

Pod jednym... zielonym dachem

Jednocześnie rozsiany obecnie w kilku lokalizacjach urząd znajdzie się pod jednym dachem, co zmniejszy uciążliwości i czas dojazdu. Przy okazji w ramach inwestycji Kraków otrzyma nowe, wysokiej jakości przestrzenie miejskie z placem frontowym i ogólnodostępnym zielonym dziedzińcem.

Niebawem zostanie ogłoszony przetarg na realizację projektu. Wówczas też okaże się kto podejmie się budowy tego bezprecedensowego w skali kraju kompleksu, za którym stoi konsorcjum biur: Horizone Studio Darasz Kisielewski Strzeński (liderzy konsorcjum, autorzy projektu budynków A i B oraz zagospodarowania terenu) i Małeccy Biuro Projektowe (autorzy projektu budynku C). Inwestorem jest spółka RCA Małopolska.

Dzięki zastosowaniu zaawansowanych rozwiązań w zakresie wentylacji, ogrzewania i schładzania budynku nowoczesny kompleks zużywał będzie o ponad 30 proc. mniej energii w porównaniu do obiektów zaprojektowanych w tradycyjny sposób. Budynki będą w pełni przyjazne zarówno pracującym w nich ludziom jak i odwiedzającym interesantom.

Cały artykuł czytaj tutaj.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.