PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków inwestuje w system parkingów Park&Ride

  • PAP    15 stycznia 2015 - 15:51
Kraków inwestuje w system parkingów Park&Ride

fot. sxc.hu

Kraków zamierza rozbudować system parkingów typu Parkuj i Jedź (Park & Ride), na których bezpłatnie mogą parkować podróżni przesiadający się do komunikacji miejskiej. W najbliższych kilku latach powstanie siedem takich obiektów, z czego przynajmniej dwa w tym roku.
Wśród lokalizacji, gdzie parking P&R powstaną najwcześniej, wymieniane są węzły przesiadkowe komunikacji miejskiej na peryferyjnych osiedlach na wschodzie i południu miasta: Kurdwanów, Mały Płaszów i Bieżanów.

Spółka Miejska Infrastruktura (MI), która zarządza parkingami w Krakowie już rozpoczęła proces inwestycyjny, związany z realizacją tych zadań. "Dla każdej z lokalizacji dysponujemy terenem. Jesteśmy na etapie uzyskiwania decyzji lokalizacyjnych. Wiosną chcemy uzyskać zgody na realizację, a następnie przystąpić do budowy" - zapowiedział w czwartek wiceprezes MI Zbigniew Putaj.

Jak dodał, przynajmniej dwa parkingi - Mały Płaszów i Kurdwanów - zostaną udostępnione podróżnym jeszcze w tym roku. Łącznie w tych dwóch lokalizacjach powstanie około 340 miejsc postojowych. Trzeci z obiektów - w Bieżanowie będzie dysponował 90 stanowiskami dla samochodów.

W ciągu najbliższych kilku lat parkingi P&R powstaną też w zachodniej części miasta w związku z plamami budowy nowej linii Krakowskiego Szybkiego Tramwaju do Górki Narodowej. Obiekty zostaną zlokalizowane przy pętli Krowodrza Górka, w rejonie ul. Pachońskiego, a także przy końcowej pętli tramwajowej na Górce Narodowej.

W podobnym czasie przewidziana jest budowa parkingu na w północnej części Krakowa - u zbiegu ulic Balickiej i Armii Krajowej.

Nowe obiekty będą wyposażone także w zadaszone, oświetlone i monitorowane miejsca, gdzie będzie można zostawić rowery i w dalszą podróż udać się komunikacją publiczną.

Pierwszy w Krakowie parking P&R dysponujący niemal 200 miejscami dla samochodów został uruchomiony pod koniec 2012 r. przy nowej pętli tramwajowej Czerwone Maki w południowo-zachodniej części Krakowa (osiedle Ruczaj). Kolejny powstał przy ul. Balickiej w Bronowicach.

Do bezpłatnego korzystania z parkingu uprawnia ważny bilet okresowy komunikacji miejskiej. Osoby, które takich biletów nie posiadają wykupują bilet parkingowy za 10 zł, na podstawie którego mogą korzystać z usług krakowskiej komunikacji miejskiej do godziny 2.30 dnia następnego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.