PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków: modernizacja linii kolejowej na lotnisko zakończy się w III kw. 2015 r.

  • PAP    30 czerwca 2014 - 14:05
Kraków: modernizacja linii kolejowej na lotnisko zakończy się w III kw. 2015 r.

Modernizacja połączenia kolejowego z Krakowa do Międzynarodowego Portu Lotniczego Kraków-Balice przebiega zgodnie z harmonogramem; właśnie rozpoczęła się budowa nowego przystanku kolejowego na lotnisku. Zelektryfikowana lina ma być gotowa w III kwartale 2015 r.
"Ta linia budowana jest praktycznie od nowa - do tej pory była to niezelektryfikowana trasa o standardzie bocznicy kolejowej. Po modernizacji będzie to nowoczesna dwutorowa linia, która obsłuży nie tylko pasażerów portu lotniczego, ale też mieszkańców aglomeracji krakowskiej" - zapowiedział w poniedziałek Maciej Dutkiewicz z zespołu prasowego PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.

Jak podkreślili przedstawiciele spółki kolejowej, prowadzona od jesieni zeszłego roku modernizacja trasy z Krakowa do lotniska jest jedną z najważniejszych inwestycji PKP PLK na południu kraju.

Według dyrektora projektu Rafała Zahuty, obecnie prace budowlane są prowadzone na całym około 12-kilometrowym modernizowanym odcinku. Rozbierane jest stare torowisko, przebudowywane są obiekty inżynieryjne. Na terenie Kraków Airport rozpoczęła się budowa nowego przystanku kolejowego, który jest zlokalizowany w bezpośrednim sąsiedztwie terminalu lotniska. Nowe wiadukty kolejowe powstaną nad ruchliwymi ulicami Armii Krajowej i Balicką.

Inwestycję o wartości prawie 350 mln zł realizuje włoska firma Astaldi S.p.A. w systemie "projektuj i buduj". Zgodnie z kontraktem ma na to 18 miesięcy od podpisania umowy, które nastąpiło pod koniec września zeszłego roku. Przedsięwzięcie jest współfinansowane w wysokości 239 mln zł ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

W ramach kontraktu firma ma wybudować drugi tor na odcinku Kraków Mydlniki - Kraków Balice, wydłużyć połączenie o około 500 metrów do głównego terminalu lotniskowego, a także zelektryfikować linię. Po modernizacji zwiększy się jej przepustowość. Na trasę będą mogły wyjechać pociągi o napędzie elektrycznym, które zastąpią obecnie wykorzystywane szynobusy spalinowe. Maksymalna prędkość pociągów wyniesie 80 km/h.

Przewidziano wybudowanie trzech nowych przystanków kolejowych: Uniwersytet Rolniczy, Kraków Zakliki, Kraków Krzyżówka oraz modernizację już istniejących przystanków: Kraków Łobzów i Kraków Balice, aby linia służyła również mieszkańcom dzielnic sąsiadujących z podkrakowskim portem lotniczym.

Dzięki temu linia stanie się fragmentem planowanego pierwszego kolejowego połączenia aglomeracyjnego wiodącego od Wieliczki, przez dworzec Kraków Główny do Międzynarodowego Portu Lotniczego Kraków-Balice.

Firma Astaldi, która wygrała przetarg na modernizację torów z Krakowa do Balic, jest także wykonawcą najważniejszych inwestycji na lotnisku Kraków Airport - budowy nowego terminalu pasażerskiego, przebudowy obecnie istniejącego oraz modernizacji wewnętrznego układu komunikacyjnego lotniska. Inwestycje o wartości 368,88 mln zł brutto mają zostać wykonane do końca marca 2015 roku.

Po rozbudowie przepustowość krakowskiego lotniska wzrośnie do 8 milionów pasażerów rocznie. Obecnie może ono odprawić do 3,5 mln osób rocznie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.