PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków ogłosił przetarg na przebudowę ronda Grunwaldzkiego

  • PAP    7 maja 2013 - 16:58
Kraków ogłosił przetarg na przebudowę ronda Grunwaldzkiego

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie ogłosił przetarg, który ma wyłonić wykonawcę nowego układu drogowego w rejonie ronda Grunwaldzkiego w centrum miasta. Przebudowa ulic jest związana z trwającą w tym rejonie budową Centrum Kongresowego.
Według władz miasta, jeśli nie będzie problemów formalnych, wykonawca inwestycji zostanie wyłoniony pod koniec tego miesiąca. Planowany termin zakończenia robót związanych z przebudową ronda Grunwaldzkiego to lipiec 2014 roku.

Zadaniem wybranej firmy będzie budowa i rozbudowa układu ulic na długości ponad kilometra. Powstaną miejsca postojowe dla samochodów osobowych, autobusów, mikrobusów oraz wozów transmisyjnych. Przy okazji przebudowane będą sieci podziemne: gazociągowa, wodociągowa i kanalizacyjna, sieć energetyczna i teletechniczna. Wykonawca zadba też o zieleń i małą architekturę.

Prace mają być skoordynowane z trwającą w rejonie ronda Grunwaldzkiego budową Centrum Kongresowego ICE. Jest to jedna z największych inwestycji realizowanych obecnie przez miasto. Wartość przedsięwzięcia przekracza 317 mln zł brutto.

Zgodnie z planami obiekt koncertowo-kongresowy zostanie oddany do użytku jesienią przyszłego roku. Przedstawiciele władz miasta zapowiadają, że będzie to pierwszy zbudowany - z takim rozmachem - gmach w Polsce, który umożliwi organizowanie kongresów, koncertów, spektakli i wystaw. Projektantem budowli jest krakowska pracownia Ingarden & Ewy, w konsultacji z japońską firmą Arata Isozaki & Associates.

Obiekt o całkowitej powierzchni ponad 37 tys. metrów kwadratowych będzie miał przeszklone foyer z widokiem na Wawel i Skałkę oraz falisty, opadający w stronę Wisły dach. Częściowo przejrzysta elewacja gmachu będzie pokryta abstrakcyjną mozaiką z kamienia i kolorowej ceramiki.

Największa sala audytoryjna z estradą pomieści do 2 tys. osób na widowni. Mniejsze sale kongresowe będą na 600 i 300 osób. Powstanie także zespół mniejszych sal konferencyjnych, sala wystawowa, parking podziemny na około 350 samochodów oraz zaplecze gastronomiczne i komercyjne.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.