Kraków ogłosił przetarg na przebudowę ronda Grunwaldzkiego

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie ogłosił przetarg, który ma wyłonić wykonawcę nowego układu drogowego w rejonie ronda Grunwaldzkiego w centrum miasta. Przebudowa ulic jest związana z trwającą w tym rejonie budową Centrum Kongresowego.
Kraków ogłosił przetarg na przebudowę ronda Grunwaldzkiego

Według władz miasta, jeśli nie będzie problemów formalnych, wykonawca inwestycji zostanie wyłoniony pod koniec tego miesiąca. Planowany termin zakończenia robót związanych z przebudową ronda Grunwaldzkiego to lipiec 2014 roku.

Zadaniem wybranej firmy będzie budowa i rozbudowa układu ulic na długości ponad kilometra. Powstaną miejsca postojowe dla samochodów osobowych, autobusów, mikrobusów oraz wozów transmisyjnych. Przy okazji przebudowane będą sieci podziemne: gazociągowa, wodociągowa i kanalizacyjna, sieć energetyczna i teletechniczna. Wykonawca zadba też o zieleń i małą architekturę.

Prace mają być skoordynowane z trwającą w rejonie ronda Grunwaldzkiego budową Centrum Kongresowego ICE. Jest to jedna z największych inwestycji realizowanych obecnie przez miasto. Wartość przedsięwzięcia przekracza 317 mln zł brutto.

Zgodnie z planami obiekt koncertowo-kongresowy zostanie oddany do użytku jesienią przyszłego roku. Przedstawiciele władz miasta zapowiadają, że będzie to pierwszy zbudowany - z takim rozmachem - gmach w Polsce, który umożliwi organizowanie kongresów, koncertów, spektakli i wystaw. Projektantem budowli jest krakowska pracownia Ingarden & Ewy, w konsultacji z japońską firmą Arata Isozaki & Associates.

Obiekt o całkowitej powierzchni ponad 37 tys. metrów kwadratowych będzie miał przeszklone foyer z widokiem na Wawel i Skałkę oraz falisty, opadający w stronę Wisły dach. Częściowo przejrzysta elewacja gmachu będzie pokryta abstrakcyjną mozaiką z kamienia i kolorowej ceramiki.

Największa sala audytoryjna z estradą pomieści do 2 tys. osób na widowni. Mniejsze sale kongresowe będą na 600 i 300 osób. Powstanie także zespół mniejszych sal konferencyjnych, sala wystawowa, parking podziemny na około 350 samochodów oraz zaplecze gastronomiczne i komercyjne.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE