PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków: Plac Mariacki potrzebuje remontu

  • PAP    24 kwietnia 2015 - 18:04
Kraków: Plac Mariacki potrzebuje remontu
(fot. krakow.pl)

Od poniedziałku (27 kwietnia) w Krakowie rozpocznie się wymiana kilkuset najbardziej uszkodzonych kostek wapiennych na placu przed Bazyliką Mariacką.
Plac Mariacki, po którym codziennie chodzą tysiące krakowian i turystów, jest wyłożony kostką z wapienia tureckiego. Kamień ten nie jest odporny na czynniki atmosferyczne, zwłaszcza na mróz.

"Przed sezonem turystycznym chcemy wymienić kilkaset najbardziej uszkodzonych kostek i uzupełnić ubytki" - powiedział PAP Pyclik. Dodał, że częściowy remont placu pozwoli bez presji czasu znaleźć wapień o odpowiedniej trwałości, który zostanie użyty podczas remontu generalnego.

Trwają poszukiwania odpowiedniej nawierzchni

Jeden z dostawców zaproponował ZIKiT kamień pochodzący ze złóż w okolicach Norymbergi. Ma on pięcioletnią gwarancję. Taką trwałość potwierdzają badania AGH. ZIKiT chce użyć materiału, który nie zniszczy się przez co najmniej dziesięć lat. Inna firma oferuje kamień, który ma być trwalszy, będzie on badany przez specjalistów. Wyłożenie placu Mariackiego wapieniem to wymóg wojewódzkiego konserwatora zabytków.

Plac Mariacki ma powierzchnię ok. 2 tys. m kw. Do schyłku XVIII wieku w tym miejscu znajdował się cmentarz parafialny.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.