PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków podpisał megaumowę - na 797 mln zł

  • pap    31 października 2012 - 13:58
Kraków podpisał megaumowę - na 797 mln zł

W stolicy małopolski podpisano umowę na budowę długo wyczekiwanej spalarni.
Władze Krakowa podpisały umowę z południowokoreańską firmą budowlaną POSCO Engineering & Construction Co., Ltd na budowę spalarni odpadów komunalnych w tym mieście. Inwestycja o wartości blisko 797 mln zł uzyskała dofinansowanie ze środków UE.

Jak podkreślił prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, budowa Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów jest największym przedsięwzięciem inwestycyjnym miasta dofinansowywanym z funduszy unijnych.

"To wielki sukces Krakowa, który jest dziś jednym z liderów, i jako jedno z pierwszych miast w Polsce przystępuje do realizacji tej strategicznej dla środowiska inwestycji" - podkreślił Majchrowski.

Według niego ekospalarnia to bezpieczne i jedyne rozwiązanie dotyczące gospodarki odpadami komunalnymi, które zlikwiduje ten problem na wiele lat. Pozwoli też Krakowowi spełnić restrykcyjne unijne wymogi emisji zanieczyszczeń.

"Spalarnie śmieci w przypadku dużych miast, liczących ponad 300 tys. mieszkańców, są po prostu koniecznością" - zaznaczył prezydent.

Dodał, że dzięki inwestycji w Krakowie powstanie nowoczesny zakład, który zaoferuje nowe miejsca pracy i zwiększy bezpieczeństwo energetyczne miasta.

Zgodnie z podpisanym kontraktem budowa ekospalarni powinna się zakończyć za trzy lata (1100 dni). Projekt otrzymał 371,7 mln zł unijnego dofinansowania ze środków Funduszu Spójności, w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Krakowski Holding Komunalny otrzymał też na ten cel 270 mln zł preferencyjnej pożyczki z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW).

Zakład powstanie przy ul. Giedroycia w Nowej Hucie. Teren ten jest nieużytkiem. Obiekt będzie spalał tylko tzw. resztkowe odpady komunalne, z których wcześniej oddzielono wszystkie użyteczne surowce wtórne. Jego wydajność wyniesie 220 tys. ton rocznie. Przy okazji spalania odpadów wytwarzana będzie energia elektryczna i ciepło dla miejskiej sieci ciepłowniczej.

Inwestycja jest ostatnim i najważniejszym elementem tworzonego od kilku lat w Krakowie kompleksowego systemu gospodarki odpadami komunalnymi. Budowa ekospalarni jest niezbędna, bo w 2016 roku zostanie zapełnione komunalne wysypisko śmieci w Baryczy.

W Krakowie wytwarza się ok. 321 tys. ton odpadów rocznie, a według prognoz w 2020 roku będzie to już ok. 340 tys. ton. Obecnie 86 proc. odpadów trafia na składowiska. To niezgodne z wymogami unijnymi, które nakazują znacząco ograniczać składowanie odpadów biodegradowalnych oraz odzyskiwać zawartą w nich energię.

POSCO Engineering & Construction Co., Ltd jest jedną ze spółek koreańskiej grupy kapitałowej POSCO, jednego z największych na świecie producentów stali. Spółka, która zatrudnia ponad 4 tys. osób, zajmuje się projektami z branży energetycznej i budowlanej, wybudowała też kilka spalarni odpadów komunalnych na rodzimym rynku. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • Horror - Spalarnie, 2012-10-31 18:45:16

    Urzednicy łżą jak psy, żeby omamić swoich mieszkańców. Istnieją dużo tańsze, bardziej wydajne i mniej toksyczne metody przeróbki śmieci na energię elektryczną i cieplną.