PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków: Powstał pierwszy punkt ważenia ciężarówek

  • PAP/MN    10 maja 2016 - 13:12
Kraków: Powstał pierwszy punkt ważenia ciężarówek

Do tej pory kierowcy byli kierowani do punktu ważenia ciężarówek w podkrakowskiej Rudawie, ok. 20 km pod centrum. (fot. pixabay)

• Pierwszy punkt ważenia ciężarówek powstał w Krakowie przy ul. Księcia Józefa.
• Dla kierowców oznacza to, że nie będą już kierowani do oddalonego o 20 km od centrum punktu w Rudawie.
• Inspekcja Transportu Drogowego kontroluje pojazdy w nowym punkcie od wtorku 9 maja.
"Ten punkt pozwoli nam na weryfikację masy pojazdów, które poruszają się po drogach miasta" - mówił dziennikarzom Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego Paweł Kucharczyk. Dodał, że kontrole będą możliwe bez generowania dodatkowych kosztów dla przedsiębiorcy, bo pojazdy nie będą musiały pokonywać długich dystansów. "Dystans i czas dojazdu do punktu pomiarowego zdecydowanie się skrócą" - podkreślił.

Już podczas pierwszych kontroli okazało się, że jeden z samochodów o 1,6 tony (o 20 proc.) przekroczył dopuszczalny nacisk osi napędowej na drogę. Wobec przedsiębiorcy zostanie wszczęte postępowanie, może zostać on ukarany mandatem w wysokości 2 tys.zł.

Czytaj tez: Gdańsk: Partycypacja, czyli mieszkaniec sam płaci za remont

Kierowcy mówią, że kontrola zabiera ok. 40-50 minut. "Dla nas to w jakimś stopniu strata czasu, ale rozumiemy, że kontrole są potrzebne, bo niektórzy przesadzają, choć akurat w mojej firmie pilnujemy się od dawna" - mówi kierowca TIRa, jadący z Rzeszowa do Krakowa.

Mandat za przekroczenie dopuszczalnej masy pojazdu może wynieść od 500 zł do 15 tys. zł.

Przenośne wagi zostały zakupione przez Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie i przekazane Inspekcji Transportu Drogowego. "Mamy nadzieję, że nieuczciwi kierowcy, którzy jeżdżą przeciążonymi pojazdami, nie będą już dewastować dróg w Krakowie" - powiedział wicedyrektor ZIKiT Andrzej Olewicz. Dodał, że krakowianie często skarżyli się na samochody dowożące materiały do miejsc, w których trwały nowe, duże inwestycje budowlane.

Czytaj też: 41 mln na drogi w świętokrzyskim

"W miejscach takich właśnie inwestycji nieraz powstawały kolejny i spękania siatkowe, co świadczyło o przeciążeniu samochodów. Liczymy, że kierowcy będą bardzo przestrzegać dopuszczalnych norm załadunku" - dodał.

Wpływy z wystawionych w punkcie pomiarowym przy ul. Księcia Józefa w Krakowie mandatów mają być przekazane do budżetu miasta z przeznaczeniem na remonty krakowskich ulic. Kolejne stanowisko do kontrolowania masy pojazdów być może powstanie w Nowej Hucie. W Małopolsce działa obecnie kilka punktów ważenia ciężarówek, każdego dnia przeprowadzanych jest ok. 40-50 kontroli.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.