PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków: Powstanie Muzeum Miejsca Pamięci KL Plaszow

  • PAP/AT    26 marca 2018 - 09:40
Kraków: Powstanie Muzeum Miejsca Pamięci KL Plaszow
Pomnik ofiar - ludzie z wydartymi sercami na terenie byłego obozu koncentracyjnego KL Plaszow (fot.wikipedia.org/Dariusz Żukowski)

W Krakowie na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego KL Plaszow powstanie nowa instytucja - Muzeum Miejsca Pamięci.
  • Chcemy w najbliższym czasie przygotować projekt uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie powołania tego muzeum - powiedział dyrektor Wydziału Kultury Urzędu Miasta Krakowa Katarzyna Olesiak.
  • Muzeum będzie to nowa, odrębna instytucja kultury, współprowadzona przez gminę i ministerstwo kultury - zaznaczył.
  • Nowa instytucja rozpocznie działalność 1 marca 2019 r.

"Chcemy w najbliższym czasie przygotować projekt uchwały Rady Miasta Krakowa w sprawie powołania tego muzeum. Ministerstwo kultury wyraziło chęć włączenia się w jego prowadzenie, co zostanie potwierdzone poprzez zawarcie umowy z gminą" - mówiła Olesiak.

Ministerstwo i gmina Kraków będą przekazywać środki na bieżącą działalność instytucji. Dodatkowo potrzebne będą pieniądze na utworzenie na terenie dawnego obozu wystawy stałej oraz budynku obsługi zwiedzających. Szacuje się, że potrzeba ok. 44 mln złotych.

Planuje się, że nowa instytucja rozpocznie działalność 1 marca 2019 r. Do tego czasu powstanie projekt jej statutu, umowy z ministerstwem oraz projektowa dokumentacja wykonawcza dla potrzeb przyszłego Muzeum. Rozpocznie się także kolejny etap badań archeologicznych na terenie dawnego KL Plaszow.

Starania o utworzenie muzeum trwają od kilku lat. W styczniu zeszłego roku w tej sprawie władze Krakowa, Gmina Wyznaniowa Żydowska i Muzeum Historyczne Miasta Krakowa (MHK) podpisały trójstronne porozumienie. Początkowo planowano, że przyszłe Muzeum będzie oddziałem Muzeum Historycznego, które od lat prowadzi prace zmierzające do rewitalizacji terenu i upamiętnienia ofiar obozu oraz działania edukacyjne.

Czytaj też: Oświęcim buduje Park Pojednania Narodów

"Założenia wypracowane w ciągu dwóch ostatnich lat m.in. scenariusz Miejsca Pamięci będą bazą do utworzenia Muzeum. Planowane porozumienie między władzami Krakowa a ministrem kultury w sprawie prowadzenia placówki jest bardzo istotne, bo umożliwi znalezienie źródła finansowania tego projektu. Mam nadzieję, że od etapu rozmów i planów przejdziemy w etap realizacyjny" - powiedział wicedyrektor MHK Jacek Salwiński.

"Naszym obowiązkiem jest doprowadzenie do upamiętnienia ofiar. Ten teren jest wielkim cmentarzem, który wymaga odpowiedniego zabezpieczenia. Celem jest też edukacja i utrwalanie pamięci o tym, co się tam stało. To w zasadzie jeden z ostatnich takich obiektów w Polsce, które nie ma właściwej formy opieki. Powołanie samodzielnego Muzeum przyniesie temu miejscu gospodarza, który będzie dbał o jego charakter" - podkreślił Salwiński.

Zgodnie z przygotowanym scenariuszem przyszłe Muzeum Miejsca Pamięci obejmie swoim obszarem ok. 40 ha gruntów objętych ochroną konserwatorską, tzw. Szary Dom czyli budynek, w którym w piwnicach zlokalizowany był obozowy karcer oraz "Memoriał" - nowy budynek znajdujący się poza terenem dawnego obozu. W obu prezentowana będzie wystawa stała. Istotną częścią Muzeum będą także dwa cmentarze żydowskie (gminy krakowskiej i gminy podgórskiej) na terenie d. obozu.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.