PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków rozbuduje sieci wypożyczalni rowerów

  • PAP    8 maja 2012 - 15:29
Kraków rozbuduje sieci wypożyczalni rowerów

Zarząd Infrastruktury Komunalnej i Transportu w Krakowie podpisał we wtorek umowę koncesyjną na prowadzenie i rozbudowę sieci wypożyczalni rowerów miejskich. Koncesję zdobyła firma RoweRes, która od dwóch lat prowadzi podobną wypożyczalnię w Rzeszowie.
Jak poinformował we wtorek rzecznik ZIKiT Michał Pyclik, zgodnie z zapisami umowy krakowska bezobsługowa wypożyczalnia rowerów w przeciągu trzech lat może zostać rozbudowana do 150 stacji i 1,5 tys. rowerów. Przedstawiciele firmy deklarują chęć rozwoju krakowskiej sieci wypożyczalni we współpracy m.in. ze środowiskami cyklistów.

Zgodnie z ich zapowiedziami krakowski system ma zostać unowocześniony, m.in. ułatwiona zostanie procedura wypożyczenia roweru. W najbliższych dniach rozpoczną się prace nad uruchomieniem wypożyczalni. Umowa została podpisana na 10 lat.

Zdobywca koncesji będzie miał prawo wyłączności do zysku z wypożyczania jednośladów oraz z umieszczanych na nich reklam. Będzie też mógł korzystać z istniejących obecnie stacji bazowych oraz rowerów.

Miastu zależy, aby usługa Krakowski Rower Miejski była bardziej dostępna niż dotychczasowy system miejskich wypożyczalni - bikeone.pl, uruchomiony jesienią 2008 r. w ramach programu unijnego Caravel/Civitas. Pilotażowa umowa obowiązywała 3 lata i zakończyła się jesienią zeszłego roku. W Krakowie (zabierz głos/oceń prezydenta) powstało 16 tzw. stacji bazowych, oferujących ok. 100 pojazdów.

Miasto chce, by klienci mogli płacić za wypożyczenie jednośladów w wygodny dla siebie sposób: przez internet lub bezpośrednio w stacjach rowerowych nie tylko gotówką, ale i kartą płatniczą. W przyszłości system Krakowskiego Roweru Miejskiego ma być przystosowywany do obsługi poprzez Krakowską Kartę Miejską.

Kraków był pierwszym dużym miastem w Polsce, które wdrożyło miejską sieć bezobsługowych wypożyczalni rowerów, działającą na wzór rozwiązań stosowanych w europejskich metropoliach.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.