PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków szuka pieniędzy na rewitalizację obiektów fortecznych

  • JS    14 lutego 2017 - 19:12
Kraków szuka pieniędzy na rewitalizację obiektów fortecznych
Niezależnie od tych działań, miasto zarezerwowało w swoim budżecie na 2017 rok 2 mln zł na rewitalizację Fortu nr 52 „Borek”. (fot. pixabay)

• Środki własne, dotacje z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa i dofinansowanie ze środków unijnych - to sposoby na pozyskanie środków na rewitalizację obiektów fortecznych na terenie Krakowa.
• Twierdza Kraków to łącznie niemal 150 obiektów, z czego tylko 20 zarządza miasto.
• Struktura własnościowa tych obiektów jest bardzo zróżnicowana.
• Zielenią forteczną zajmuje się natomiast Zarząd Zieleni Miejskiej.
O Twierdzy Kraków rozmawiali we wtorek (14 lutego) radni i specjaliści zajmujący się ochroną zabytków podczas połączonych komisji RMK – Kultury i Ochrony Zabytków oraz Promocji i Turystyki.

Zarząd Budynków Komunalnych – jednostka miejska zarządzająca fortami będącymi własnością Gminy Miejskiej Kraków każdorazowo, po uzyskaniu informacji o wysokości przyznanej dotacji na dany rok kalendarzowy, w budżecie miasta dokonywane są stosowne zmiany w ramach wydatków bieżących, które są niezbędne do przygotowania wkładu własnego na realizację całości przedsięwzięcia. Niezależnie od tych środków, w budżecie miasta co roku rezerwowane są środki na niezbędne prace związane z utrzymaniem fortów.

Ważnym zastrzykiem finansowym są także środki unijne. Zarząd Budynków Komunalnych złożył wniosek o dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na ochronę i opiekę nad zabytkami działań rewitalizacyjnych w zakresie Fortu Borek i Fortu Łapianka. W przypadku uzyskania środków dokonywane będą zmiany w budżecie miasta w ramach działań inwestycyjnych. Rozstrzygnięcie planowane jest na I połowę 2017 roku.

Niezależnie od tych działań, miasto zarezerwowało w swoim budżecie na 2017 rok 2 mln zł na rewitalizację Fortu nr 52 „Borek”. Rewitalizacja obiektów fortecznych realizowana jest także przy współudziale dzielnic.

W poprzednich latach w ramach dofinansowania z Narodowego Funduszu Rewaloryzacji Zabytków Krakowa, Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska, GW oraz środków własnych miasta udało się przeprowadzić działania inwentaryzacyjne i porządkujące zieleń w 2015 roku za ponad 3 miliony złotych, a w 2016 roku (środki NFRZK i GMK) –ponad 3 miliony 200 tysięcy złotych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.