PARTNER PORTALU
 • BGK

Kraków: Trwa budowa Muzeum Sztuki Współczesnej na Zabłociu

 • POC    4 grudnia 2009 - 09:30
Kraków: Trwa budowa Muzeum Sztuki Współczesnej na Zabłociu

Trwają prace przy budowie Muzeum Sztuki Współczesnej na Zabłociu. Wczoraj (3 grudnia) prezydent Krakowa Jacek Majchrowski wmurował akt erekcyjny w jednej z hal dawnej fabryki emalii, która w przyszłym roku stanie się nowoczesną przestrzenią ekspozycyjną.
„Artysta - jego dzieło; historyczna pamięć - współczesność, stają się atrybutem nowej jakości tego miejsca”, głosi między innymi treść aktu erekcyjnego, który w czwartek został wmurowany w jednej z hal, gdzie mieścić się będzie Muzeum Sztuki Współczesnej. Podpisy pod dokumentem złożyli prezydent Krakowa Jacek Majchrowski, Przewodnicząca Rady Miasta Krakowa Małgorzata Radwan-Ballada, Metropolita Krakowski Ksiądz Kardynał Stanisław Dziwisz, a także przedstawiciele projektanta i wykonawcy obiektu.

- Powstające Muzeum Sztuki Współczesnej to symbol zmieniającego się Zabłocia i dowód, że rewitalizacja tego mocno zaniedbanego obszaru miasta jest faktem - mówił prezydent Jacek Majchrowski.

Nowa placówka muzealna powstaje w oparciu o koncepcję i projekt słynnego włoskiego architekta Claudio Nardiego.

- To będzie nowoczesna architektura na najwyższym światowym poziomie wkomponowana w stare Zabłocie. Muzeum pozwoli na rozszerzenie oferty kulturalnej miasta dla turystów i mieszkańców, a Kraków otrzyma to, czego mu zawsze brakowało – obszerną przestrzeń ekspozycyjną - wskazywał prezydent Krakowa.

Uroczystość była okazją, aby zapoznać się z aktualnym stanem prac. Realizacja inwestycji rozpoczęła się latem tego roku. Najpierw przeprowadzono prace rozbiórkowe części budynków. Wylano też fundamenty pod nową halę. Równolegle prowadzone są praca adaptacyjne pozostałych obiektów.

Nowa placówka muzealna ma już swój statut. W środę, 2 grudnia, radni miasta przegłosowali dokument pod nazwą „Utworzenie i nadanie statutu Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (w organizacji)”. Generalnym wykonawcą Muzeum Sztuki Współczesnej jest WARBUD SA. Warszawska firma ma na koncie ponad 300 zakończonych projektów inwestycyjnych, a kolejnych 32 jest w trakcie realizacji.

W Małopolsce WARBUD SA wybudował między innymi Galerię Kazimierz, Osiedle Europejskie, budynek serwerownii Onetu, nowoczesne biurowce Galileo, Newton, Edison w Krakowie i Outlet Centre w Sosnowcu.

Budowa Muzeum Sztuki Współczesnej na krakowskim Zabłociu będzie kosztować 60 mln. zł. Niemal połowę z tej kwoty – około 27 milionów – dołoży Unia Europejska. Prace mają się zakończyć w 2010 roku.

Całkowita powierzchnia użytkowa Muzeum Sztuki Współczesnej na terenie fabryki Schindlera przy ul. Lipowej wyniesie ponad 10 000 m2. Obiekt będzie się składać z siedmiu budynków. Jeden z nich będzie nowy. Pozostałe budynki to dawne hale fabryki Emalii, dostosowywane do nowych potrzeb. Wszystkie sale wystawiennicze mają być wyposażone w specjalistyczne oświetlenie i nagłośnienie, a także w nowoczesne środki artystycznego przekazu.

W muzeum planowane jest otwarcie nowatorskich stałych ekspozycji muzealnych, realizację wystaw czasowych, imprez, wykorzystanie sal konferencyjno-edukacyjnych i uruchomienie warsztatów artystycznych. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (3)

 • Aneta, 2018-01-12 18:40:57

  Miasto kwitnie w inwestycje-popieram
 • Swojak, 2009-12-04 14:01:07

  przecież jest napisane, że w dawnej fabryce Schindlera
 • Paweł, 2009-12-04 13:32:06

  No dobrze ale pod jakim adresem to sie buduje? Czy piszący artykuł wogóle wie, bo wydaje mi się, że nie.