PARTNER PORTALU
  • BGK

Kraków, Wrocław, Poznań, Łódź, Katowice, Trójmiasto. Inwestorzy doceniają miasta regionalne

  • KDS    12 października 2017 - 21:14
Kraków, Wrocław, Poznań, Łódź, Katowice, Trójmiasto. Inwestorzy doceniają miasta regionalne
Kraków jest drugim po Warszawie największym rynkiem inwestycyjnym w Polsce (pixabay.com)

Kraków, Wrocław, Łódź, Poznań, Trójmiasto i Katowice. To miasta, które nieprzerwanie od kilku lat inwestorzy obrali sobie za cel. Tak wynika z raportu firmy Colliers International i Deloitte Legal pt. „Polskie miasta regionalne, jako produkt inwestycyjny”, który wskazuje trendy i możliwości inwestycyjne na rynku nieruchomości biurowych, handlowych i magazynowych.
• Na rynku inwestycyjnym liczy się nie tylko Warszawa. Popularność zyskują miasta regionalne. 

• Tylko w pierwszym półroczu 2017 r. na rynkach regionalnych zainwestowano 900 mln EUR - wynika z raportu Colliers International. 

• Inwestorzy najczęściej zwracają uwagę na dobre skomunikowanie miast. 

***** 

- Rynek nieruchomości komercyjnych w Polsce rozwija się dynamicznie i ma przed sobą dobre perspektywy. Ne tle pozostałych państw Europy Środkowo-Wschodniej charakteryzuje się dużą aktywnością inwestycyjną poza stolicą kraju - komentuje wyniki raportu Marcin Mędrzecki, dyrektor w dziale doradztwa inwestycyjnego w Colliers International. Jak dodaje, dostępność młodych i dobrze wykwalifikowanych pracowników w miastach regionalnych przyciąga najemców z sektora nowoczesnych usług biznesowych.

- Efektem jest duża aktywność deweloperska w segmencie biurowym. Z kolei inwestorzy pozytywnie oceniają stabilność oraz długofalowe perspektywy rozwoju tych rynków - dodaje ekspert Colliers International. 

Nie tylko Warszawa 

Jak pokazują wynik raportu, jednym z najbardziej zauważalnych trendów jest wzrost udziału miast regionalnych w rynku inwestycyjnym w porównaniu do Warszawy. Tylko w pierwszym półroczu 2017 r. na rynkach regionalnych zainwestowano 900 mln EUR (6 proc. udział w rynku), podczas gdy na rynku warszawskim ulokowano 600 mln EUR (3 proc.). Jak te dane przekładają się na poszczególne miasta?

Raport pokazuje, że to Kraków jest drugim po Warszawie największym rynkiem inwestycyjnym w Polsce i zarazem największym rynkiem sektora usług biznesowych w Europie Środkowo-Wschodniej.

- W ciągu minionych 2,5 roku w stolicy Małopolski zrealizowano 30 transakcji o łącznej wartości 1,3 mld EUR, z czego 950 mln EUR zainwestowano w aktywa handlowe, a 750 mln EUR ulokowano w biura - wyliczają autorzy raportu.

Jedną z największych zrealizowanych transakcji było przejęcie krakowskiego centrum handlowego Bonarka City Center przez Rockcastle w 2016 r. za ponad 360 mln EUR.

W pierwszej trójce miast, w których zrealizowanych zostało najwięcej inwestycji był Wrocław. - Od 2015 r. na rynku zainwestowano blisko 600 mln EUR. Oprócz silnego popytu na aktywa handlowe i biurowe, dużym zainteresowaniem w stolicy Dolnego Śląska cieszą się nieruchomości magazynowe, do czego przyczyniła się m.in. skala rozwoju rynku magazynowego w pobliżu autostrady A4 - podkreślają autorzy raportu.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.